Archive For 2020-01-29

Heti hírfolyam 50-52. 2019. és 1-3. 2020.

By |

(50-52. hét, 2019. 1-3. 2020. december-január VKDSZ) Téli lapszám 2.

 

 

ITM egyeztetés: Az Innovációs és Technológiai Minisztériumban december 11.-én Hizó Ferenc helyettes államtitkár fogadta a VKDSZ delegációját. A megbeszélésen elhangzott, hogy  az  ágazatot érintő  megoldási javaslatokat felvázoló stratégia elkészült, mely még bizalmas belső munkaanyag, ezért arról tájékoztatás  nem adható. A stratégia januárban kerül a Kormány elé, majd az azt követő döntés után lesz lehetőség a részleteiben történő egyeztetésekre.  A VKDSZ Választmánya várhatóan január utolsó hetében, Országos értekezleten kap tájékoztatást a Minisztérium államtitkárától.

 

A VKDSZ kérte, hogy a várható, állami közműszolgáltató társaságokat érintő bérmegállapodás és  bérkompenzáció, az önkormányzati tulajdonban működő víziközmű társaságok munkavállalóira is alkalmazható legyen. Az ágazatban a hangulat feszült, ha hathatós változások nem következnek be a működést és a foglalkoztatást érintően, bármikor lehetnek munkahelyi vagy ágazati szintű demonstrációk.

 

 

Megbeszélések Székesfehérváron: December 16.-án  dr. Cser-Palkovics  András, Székesfehérvár Polgármestere tárgyalt a VKDSZ delegációjával.  A megbeszélésen a VKDSZ elnöke és vízágazati alelnöke továbbá a  Fejérvíz Zrt. munkáltatói és munkavállalói képviselői vettek részt. A VKDSZ átadta a  Fenntartható foglalkoztatás stratégiai elképzeléseit , a Századvég Gazdaságkutató Zrt.  szakmai tanulmányát, a Miniszterelnöki, Belügyminisztériumi írásos megkereséseket valamint az    Innovációs és Technológiai Minisztériummal történő, ágazatot érintő egyeztetések dokumentumait.

 

Dr. Cser-Palkovics András elmondta, hogy a vízügyi ágazatot érintő nehézségek miatt  az üzemeltetés és szolgáltatás biztonságának garantálása kormányzati beavatkozást igényel. Az önkormányzat  nincs döntési helyzetben, 10%-os  mértékű bérfejlesztés esetén nélkülözhetetlen az állami támogatás. A távhő szolgáltatásnál jelentkező elvonások visszaosztása modellként szolgálhat a víziközmű ágazat számára. Megerősítette, hogy a Fejérvíz Zrt. által nyújtott szolgáltatás szakmaisága megkérdőjelezhetetlen és az ismert gazdasági, pénzügyi nehézségek ellenére elismerésre méltó, országos szinten is. A város továbbra is abban érdekelt, hogy a Fejérvíz Zrt. működőképes és piacképes béreket biztosító munkahely maradjon. Támogatja a munkavállalói érdekképviseletekkel történő együttműködést.

 

A VKDSZ részéről igényként hangzott el a rendszeres kapcsolattartás, és a kölcsönös tájékoztatás lehetősége.

 

Társszervezeti együttműködés: Az év utolsó heteiben ismét felvetődött a társszervezeti együttműködés kérdése. A rokon- vagy azonos szakmákat is tömörítő, illetve a vízágazat hatósági területén működő szakszervezetek: a  HVDSZ2000 (Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete 2000), a MEDOSZ (Mezőgazdasági, Erdészeti, Élelmiszeripari és Vízügyi Dolgozók Szakszervezete)  és a VIOSZ (Vízügyi Országos Szakszervezet) azok a társzervezetek, melyekkel már történtek erre irányuló tárgyalások 2017.-ben és 2018.-ban is. A VKDSZ nehéz időszakban van, amikor a taglétszám s ezzel a tagdíj bevétel is csökkent. Ebben a helyzetben a tárgyalások elindulása egy hosszabb (akár több éves) folyamatot indít el, mely azonban rövid távon is hozhat eredményeket (közös iroda használat, közös adminisztráció stb.). A társszervezetek pozitív visszajelzései alapján várhatóan még januárban megkezdődnek a konkrét egyeztetések.

 

ÁPB elszámolás: Az év utolsó előtti hetének feladata volt mérleg készítése a Pénzügyminisztérium támogatásáról, melyet a Víziközmű Ágazati Párbeszéd Bizottság működéséhez –külkapcsolatokra és nemzetközi tagdíjra – biztosítanak központi forrásból.  Az EPSU tagdíj kifizetése, az OZ DLV szlovák vizágazati szakszervezet és a SOZZaSS szlovák fürdőágazati szakszervezet meglátogatása megvalósult Pozsonyban (Heti hírfolyam 43-46. 2019.), azonban az OZ DLV társszervezet delegációjának fogadása a partner elfoglaltsága miatt meghiúsult. Emiatt a támogatás egy részét visszafizettük. Időközben a teljes elszámolást elkészítettük és leadtuk elfogadásra.

 

Víz-SZEM kilépés: A Tettye Forrásház Zrt.-nél működő Víz-SZEM Munkahelyi Szakszervezete december 31.-el kilépett a VKDSZ-ből. Indoklásukban szerepel, hogy a célokkal egyetértenek, de az azokhoz vezető úttal nem. A felvetéseikre válaszlevél született, melyben egy indokukat sem ítélte olyan súlyúnak a VKDSZ, mely indokolná a kilépést. Az ágazat nehéz helyzete és a megosztó tulajdonosi viszonyok miatt sajnos vannak érdek- és nézetkülönbségek a helyi szervezetek között.

 

 

LIGA elnökségi ülés: A LIGA Elnöksége  január 14.-én többek között tárgyalta a Víz-SZEM Szakszervezet tagfelvételi kérelmét. Az elnökségi tagok részéről több kérdés fogalmazódott meg a Víz-SZEM Szakszervezete felé, elsősorban a kilépési indokokra kérdeztek rá. A válaszokat  Albert Gábor és Fehér Szilvia fogalmazták meg.  A kilépési indokaik megegyeztek  a VKDSZ részére megküldött írásos válasz levelükben megfogalmazott kilépési szándékokkal.

 

A VKDSZ képviseletében a körülmények ismertetését a felmerülő kérdésekre történő válaszokat György Attila foglalta össze és fogalmazta meg. dr. Mészáros Melinda Elnök Asszony javaslata értelmében a LIGA Elnöksége a tagfelvételi kérelem elbírálásáról későbbi   időpontban hozza meg döntését, amelyről írásban tájékoztatja az érintett tagszervezet képviselőit.

 

 

EPSU látogatás: Január 15.-én tett látogatást Miloš Vlaisavljević az EPSU (Európai Közszolgáltatási Szakszervezetek Konföderációja) Belgrádban élő, újonnan kinevezett regionális képviselője (EPSU Szervezési és Kampány Megbízott) a VKDSZ-nél. A látogatás része az öt magyarországi EPSU tagszervezettel (EVDSZ, KKDSZ, BDDSZ, HVDSZ2000, VKDSZ) történő ismerkedésnek. A találkozón részt vettek a VKDSZ alelnökei, az ügyvezető és az Ifjúsági Bizottság elnöke. A megbeszélés témái voltak a kölcsönös bemutatkozás után a VKDSZ működése, a szervezeti formája, az ágazat általános helyzete, az ifjúság szerepe és a fürdőágazat megismerése.  Az EPSU tisztségviselő feladata, hogy a térségben segítse a tagszervezeteket a működésben, a tagtoborzásban, az EPSU kampányok kivitelezésében és más a növekedést, megerősödést segítő tevékenységben.

 

Az EPSU megbízottja meg volt elégedve a beszélgetéssel és bizakodva várja a későbbi szorosabb együttműködést.

 

 

Érd és Térsége Víziközmű Munkahelyi Szakszervezete:  A Munkahelyi Szakszervezet tisztújító választmányi gyűlést tartott január 6-án. A gyűlésen elnököt, alelnököt, gazdasági vezetőt, és felügyelő bizottsági tagokat választottak. A tisztségviselőket újra megválasztották, így  további 5 évre kaptak mandátumot. Gratulálunk a tisztségviselőknek!

 

 

 

Továbbra is kérjük a tagszervezeteket, hogy programjaikról, szervezeti változásaikról értesítsék a Heti hírfolyamot, hogy élményeiket, eredményeiket megoszthassuk a VKDSZ tagságával!

 

 

 

Ádám Róbert János

ügyvezető

06-30/6401463

Read more »