Archive For The “Nemzetközi kapcsolataink” Category
A Bük és Térsége Vízmű Kft., a Víziközmű ÁPB és a VKDSZ meghívására Zdenek Dlugos elnökvezetésével Bükfürdőre látogatott a pozsonyi székhelyű OZ DLV /az erdészeti, faipari és vízügyi dolgozók érdekképviseletét ellátó szakszervezet/ vezető testülete.
A vendégeket Baranyai Róbert Bük Város alpolgármestere, Vojtkó Tibor ügyvezető igazgató és Halasy Károly VKDSZ titkár fogadta. A január 18-20.-a között megrendezett szakmai program keretében a szlovák partnerek megismerkedtek a Bük és Térsége Vízmű Kft. szolgáltatói tevékenységével, valamint a Büki Gyógyfürdő szolgáltatásaival.
A szakmai tanácskozáson, ahol a házigazdákon kívül részt vett a VKDSZ Intézőbizottságának több tagja is, Prohászka Lászlóné a MIVIZ Kft., Csiszár János a Szegedi Vízmű Zrt., Papp István a Heves Megyei Vízmű Zrt. szakszervezeti titkára, valamint Tóth József a Bácsvíz Zrt. és Tóth Attila a Pannon-víz Zrt. szakszervezeti vezetője, napirendre került az új Munka Törvénykönyv és a decemberben elfogadott – víziközmű-szolgáltatásról szóló – törvény is.
A szlovák szakmai delegáció a találkozó során kapcsolatot alakított ki a hazai erdészeti dolgozók érdekképviseletét ellátó két szakszervezeti szövetséggel is. A Mezőgazdasági, Erdészeti és Vízügyi Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége /MEDOSZ/ képviseletében dr. Huiber Tibor, az országos választmány elnöke, az Erdészeti és Faipari Dolgozók Szakszervezete részéről Dudás Péter titkár és dr. Halmágyi János elnök adott részletes tájékoztatást munkájukról.
A szlovák partnerek végezetül megtekintették az Európa szerte jól ismert Gyógyfürdőt, melyet szándékaik szerint üdülésre ajánlanak majd tagszervezeteik számára.
A Szlovák Egészségügyi Szakszervezeti Szövetség és a Friedrich Ebert Alapítvány közös szervezésében 2011. szeptember 22-24. között lebonyolított nemzetközi fürdőágazati konferencián vettünk részt Rajecfürdőben. /Rajecke Teplice/
A rendezvényen, melyen a gyógyfürdő-szolgáltatás speciális helyzetének áttekintése szerepelt napirenden, a házigazdákon kívül a cseh, az osztrák és a magyar szakszervezeti delegációk vettek részt.
A háromnapos szakmai programon a VKDSZ képviseletében Bükszegi Csaba alelnök, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. szakszervezeti titkára, a Fürdő Szakágazati Párbeszéd Bizottság /FÁPB/ tagja, Halasy Károly titkár, az FÁPB társelnöke, Pásztor László alelnök Prohászka Lászlóné IB tag, a Miskolci Vízmű Kft., valamint a Miskolci Barlangfürdő szakszervezeti vezetője, Vercz Istvánné IB tag, az FÁPB munkaadói oldal képviseletében Kerekes Tibor FÁPB tag, az FÁPB képviseletében Ádám Róbert János titkár vett részt.
A szakszervezeti konferencián részletesen beszámoltak a szakszervezeti vezetők az adott ország gyógyfürdőinek jellemzőiről, a munkavállalókat érintő intézkedésekről, a gyógyfürdő szolgáltatások támogatási rendszeréről, a kollektív szerződésekről, valamint a foglalkoztatás és a bérek helyzetéről.
A hozzászólásokból kitűnt, hogy sok olyan kérdés van, ami mindenkit azonos módon foglakoztat. Ezek közé sorolható a gyógyfürdők támogatása, ami minden esetben kisebb a kívánatos mértéktől. A jelenlévők fontosnak tartották, hogy a döntéshozók ismerjék fel a gyógyfürdő szolgáltatás egészségmegőrző jelentőségét, betegség megelőző hatását, valamint azt, hogy a fürdők jelentős szerepet töltenek be az egészséges életmód kialakításában, a társadalom jó egészségi állapotban tartásában.
A résztvevők hasznosnak tartották a szakmai konzultációt, ezért reményüket fejezték ki, hogy jövőre Ausztriában, vagy Magyarországon folytatják a szakmai tapasztalatcserét.
A VKDSZ tagja a Nemzetközi Közszolgáltatási Szakszervezeti Szövetségnek /PSI-Public Service Internacionale/.
Link: http://www.epsu.org/
PSI (Public Service Internacionale) Közép-Európai Vizügyi Konferencia (Szlovákia)
A konferencián négy közép-európai állam (cseh, magyar, szlovák, szlovén) viziközmű ágazatának munkaadói (nem minden országból) és munkavállalói szervezeteinek képviselői vettek részt. Vízumproblémák miatt nem tudtak részt venni a volt Jugoszlávia utódállamai.
A konferencián áttekintették a viziközmű terület jelenlegi helyzetét az érintett térségben, ill. külön-külön a résztvevő országokban. Kiemelten foglalkoztak a viziközmű területen eddig beindult változásokkal (újrastrukturálódással), különösen a privatizációval ill. az erre adandó „válaszokkal”.
A magyar résztvevők: Ádám Róbert (VKDSZ), ill. Viola András (Viziközmű ÁPB) előadást tartottak a viziközmű ágazatban eddig megtörtént privatizációról- ennek hatásáról, ill. a további várható lehetőségekről; a viziközmű ágazatban 1990 óta történt változásokról (szervezetirányítás, tulajdonosi szervezet, árak, stb). Külön kitért az előadás a szociális párbeszédre ill. ezen belül az ÁPB-kre és a Viziközmű ÁPB-re.
Az előadások után külön megbeszéléseket folytattak a szlovák munkaadói és munkavállalói szervezetek képviselőivel a magyar ÁPB-k tevékenységéről. Ennek alapján javasolják kétoldalú találkozók keretében konzultációkat tartani az adott témában. A megbeszélések során az is kiderült, hogy a viziközmű terület szabályozását érintően a szlovák Fél rendelkezik olyan tapasztalatokkal, amelyeket a magyar Fél tudna hasznosítani.
A szlovák Fél többször is kijelentette, hogy mielőbb szeretne szorosabb kapcsolatot kialakítani a vízügyi munkaadói és munkavállalói szervezetekkel.
Viola András koordinátor