Archive For 2021-03-31
Víz világnapja: Az idei évben is a covid-járvány miatt csak elektronikusan tarthatjuk meg a Víz világnapi ünnepünket, akár csak tavaly. De ez nem vonhat le értékéből. A VKDSZ vezetése ezúton is köszönt minden kedves kolléganőt és kollégát az ágazatban. Vigyázzatok magatokra és egymásra, hogy a szolgáltatás biztosítása mellett az egészségetek is megmaradjon! Jó egészséget, jó munkát és szép ünnepet kívánunk.
Fürdőágazat: Az ágazat helyzete nem javult az új esztendőben sem. Ugyan az új ágazati bértámogatási programban már előre is lehet igényelni a támogatást, mégis a fürdők nagy részénél az 50 %-os önerő biztosítása is kigazdálkodhatatlan. A Magyar Fürdőszövetséggel is egyeztetve Varga Mihály pénzügyminiszterhez és Guller Zoltánhoz a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatójához is fordultunk levelünkkel, melyben felhívtuk a figyelmet az ágazat kilátástalan helyzetére és kértük a fürdő újra nyitási akcióterv támogatását, a bértámogatások időtartamának meghosszabbításával, a támogatás intenzitásának növelését 75-100 %-os mértékre.
Bízunk abban, hogy leveleink erősítik a témában aktív munkaadói szövetséget és segítenek minden munkavállalót.
Miskolci Fürdők: Az Észak-Magyarország című lapban cikk jelent meg, melyben a VKDSZ beavatkozását elemzik a fürdőben 0 Ft-os jövedelem mellett állásidőbe helyezett munkavállalók kapcsán. Bár a sajtón keresztül közvetetten megszólította a VKDSZ a munkavállalókat, ez ideig visszajelzés nem érkezett. Ennek ellenére is folytak tárgyalások a Holding, a város és a cég vezetésével is.
ÁPB elszámolás, megújítás: Az Ágazati Párbeszéd Bizottság kereteiben nyert támogatást az EPSU (Európai Közszolgáltatási Szakszervezetek Szövetsége) tagdíjának befizetésére fordítottuk, s a szükséges elszámolási dokumentációt leadtuk az ITM (Innovációs és Technológiai Minisztérium) felé. A programokra szánt támogatást a vírus-helyzet miatt nem tudtuk felhasználni, az visszautalásra került.
Az idei év közepén lejár az ÁPB-k öt éves mandátuma, s újra kell indítani a regisztrációs eljárást. Az újra alakulás egyik fontos kritériuma mind a viziközmű-, mind pedig a fürdő ágazatban, hogy a kollektív szerződések regisztrációja megtörténjék, illetve az üzemi tanácsi választások eredményeit is le kell adni. Ez munkaadói feladat, de célszerű mindenkinek leellenőriznie, hogy a sajátja esetében ez megtörtént-e. A http://mkir.gov.hu/ksznyilv.htm linkre kattintva, a megjelenő ablakban bal oldalon ki kell választani a legördülő sávban, hogy Víziközmű Ágazati Párbeszéd Bizottság és lehozza az eredményt az „Eredménylista megjelenítés” gombra kattintva megjelenik 66 db. Ebben kell ellenőrizni, hogy a saját benne van-e és aktuális-e. Emellett a VKDSZ is áttekinti a listát, segítve a tagszervezeteket annak aktualizálásában.
Elnökségi ülés február: A járványban nem szokatlan módon Zoom-on keresztül tartotta meg februári, rendkívüli elnökségi ülését a VKDSZ. Az ülésen az éves tevékenység előkészítésével kapcsolatos témákról esett szó. Ezek mellett az egyik az volt, hogy a VKDSZ megkeresett több az elmúlt évtizedben kilépett szervezetet, jelezve, hogy visszavárja azokat. Több szervezet képviselői személyesen is meglátogatták az anyaszervezetet. Az OVÁK soros képviseletét ellátó Vasivíz Zrt. Munkahelyi Szakszervezet képviselői több órás megbeszélést folytattak a VKDSZ elnökével, alelnökével és ügyvezetőjével. Felvetődött a pártolói tagság lehetősége, de ezt az elnökségi tagok többsége nem vagy csak feltételekkel támogatná. Az alapkoncepció az, hogy aki jönni akar, legyen rendes tag ismét.
Tárgyaltak az egyik szakszervezeti vezető elbocsátásáról is, s biztosították a kollégát a teljes támogatásról.
Márciusi elnökségi ülés: Az elmúlt év gazdasági lezárása és az új év indítása volt a fő napirend az ülésen. Elfogadták az elmúlt évről szóló beszámolót és a hozzá tartozó szöveges kiegészítést. Megvitatták az idei évi költségvetési terveket és a munkaprogramot. A költségeket az elmúlt években minimálisra csökkentették, így további megtakarításokra már nincs lehetőség. Előterjesztés készült a korábbi években kilépett és visszalépni kívánó szervezetekkel kapcsolatosan. Fölmerült az átmeneti pátoló tagság lehetősége is, de az Elnökség úgy döntött, hogy várják a kilépett szervezeteket, de rendes tagként, átmeneti idő nélkül. A vírus-járvány miatti elektronikus döntési lehetőség GDPR-szabályzatba való beépítéséről is határoztak. Az ülés egyebek napirenddel zárult, melyben az aktuális béremelési kezdeményezésekről és témákról volt szó.
Nemzeti Vízművek: A Nemzeti Vízművek vezérigazgatója rendszeres tárgyalásokat kíván tartani a cégcsoporthoz tartozó cégek vezetőivel, melybe a szakszervezetet is bevonná. Az első megbeszélésen részt vett a VKDSZ elnöke, Fürjes-Gábor József, mint a stratégiai partner VKDSZ képviselője.
A VKDSZ elnöke a Nemzeti Vízművek vezérigazgatójánál levélben kezdeményezte a bértárgyalások megkezdését. Szeretné, ha az állami bértámogatás az önkormányzati tulajdonú vízművekre is vonatkozna, mint ahogy ezt a KVKF-en is többször kérte a VKDSZ.
A Nemzeti Vízművek vezérigazgatója válaszában a vírus-járvány miatt kihirdetett vészhelyzetre hivatkozva kéri a szakszervezetek türelmét. A harmadik hullám vége után tartja célszerűnek a bértárgyalások elindítását.
Ágazati Kollektív Szerződés: Elindultak a tárgyalások az Ágazati Kollektív Szerződés (ÁKSZ) kiterjesztésével kapcsolatosan. Ez azt jelentené, hogy minden, az ágazatban dolgozó munkavállalóra és minden cégre vonatkoznának az ÁKSZ előírásai függetlenül attól, hogy működik-e szakszervezet vagy nem. Természetesen a már létező helyi KSZ-eket ez nem érintené, hiszen jobb feltételek lehetnek a helyi megállapodásokban csak kedvezőtlenebbek nem. Emellett a szakszervezet (VKDSZ) szerepe is megnőne, hiszen ott is kontrollálni kellene a szabályok betartását, ahol esetleg nincs helyi szervezet. A még nem tagok számára is fontos lenne a tagság, hiszen szakszerű segítséget a VKDSZ tud adni.
Továbbra is kérjük a tagszervezeteket, hogy programjaikról, szervezeti változásaikról értesítsék a Heti hírfolyamot, hogy élményeiket, eredményeiket megoszthassuk a VKDSZ tagságával!
Ádám Róbert János
ügyvezető
06-30/6401463
Mi vízművesek, fürdőszolgáltatásban dolgozók már második éve ünnepeljük a Víz világnapját a covid-járvány miatt fokozott nehézségek és fertőzésveszély közepette. Számos ágazat működése szűnt meg vagy csökkent minimumra, mint a fürdőszolgáltatás és benne a vízgyógyászat is. A vízszolgáltatás, a szennyvízkezelés azonban nem szünetelhetett. Alapellátás, melynek nincs alternatívája. Sőt különleges szerepet kapott mindkettő, de még mindig a többség számára észrevétlenül. A vírus-járvány időszakában kiemelt fontosságúvá vált a tisztálkodás, a kézmosás, mely a fertőzés megelőzésének egyik eszközét jelenti. A szennyvíz is fontos előjelzőjévé vált a járvány jövőbeni terjedésével kapcsolatosan, hiszen ahol a szennyvízben nő a vírus-maradványok koncentrációja, ott a vírus terjedése is hamarosan nő.
Mi vízművesek, fürdőágazati munkavállalók is vízhasználók vagyunk, ugyanúgy megszoktuk, hogy a vízcsap kéznél van és működik. Minden évben egyszer a víz ünnepén azonban mi is és mások is túlzónak tűnő megállapításokat teszünk a vizes szakmáról, az abban dolgozó munkavállalókról. Kiváló munka, kiemelkedő áldozatvállalás kell ahhoz, hogy jó minőségű és magas színvonalú vízszolgáltatás működjön. Ilyenkor látszólag túlértékeljük a szerepünket, pedig természetes, hogy évente egyszer a víz, a vizes szakma, a vizes szakemberek nagyobb törődést, több odafigyelést és megbecsülést kapjanak. Ezt az egy napi megbecsülést el kellene osztani 365-tel…hogy minden napra jusson egy kis odafigyelés, egy kis mosoly, hogy lám a vízművesek munkája miatt mindig gond nélkül folyik a víz.
Már a középkorban is kiemelt szerepük volt a vízhordóknak, az akkori „vizeseknek”, akik pl. Budán adómentességet élvezetek, mert hordták a vizet, tűz esetén tüzet oltottak, karbantartották a vezetékeket, gondoskodtak a víz elosztásáról. Kiemelt szerepük volt a járványok idején is, megbecsültek voltak, de ezzel együtt nem voltak gazdagok. Emellett a vízhordás értéket jelentett, s annak jogát hozományként át lehetett adni a „szerencsés vőlegénynek”.
Ugyanígy a fürdés és a fürdőszolgáltatás is egyidős az emberrel. Rengeteg emléke van a fürdőzés hagyományának már az ókor óta. A hazai turizmus célhelyei között is a legtöbbnek alapja a fürdő, melyhez a többi szolgáltatás és sok család megélhetése kapcsolódik. Az itt dolgozók is a vizes társadalom részei, bár sokan közülük egészségügyi szolgáltatást is nyújtanak, ott is számon tartják őket. A fürdők nemcsak a pihenés és regeneráció szolgálói, de fontos gyógykezelések helyei is, mint ahogy ez a történelemben is mindig így volt.
Ma a civilizált emberi körülmények és a biztonságos ivóvíz ellátás egymást feltételezik. Sok helyen, így sok pl. afrikai emberek is a napi ivóvíz beszerzése több kilométeres gyaloglással jár, hazánkban ez pedig mindössze két lépés a csapig. Bizony furcsa is lenne, ha a közkútra kellene járni vízért, vagy a lajtos-kocsi állna meg naponta egyszer az utcán és lehetne vizet vételezni.
Az emberek sokfélék, de a természet törvényei egységbe kovácsolják az afrikait, ázsiait, ausztrált. Mindenkinek azonosak a szükségletei, a tisztálkodás, az ivóvízhez jutás igénye. Azt gondolhatjuk, hogy a hazai ivóvíz hasznosítás pazarló. Valóban tény, hogy még pl. a wc-t is ivóvízzel öblítjük, bár az is igaz, hogy ezzel a természetnek is így adjuk vissza. Most azonban ez a járványhelyzetben átértékelődik. Nagy értéke van a tiszta ivóvíznek. A covid-járvány alatt is normál üzemben működik a vízszolgáltatás és a szennyvíz elvezetés. De tudja-e valaki, hogy a minőségi szolgáltatás fenntartása mögött mennyi erőfeszítés, mennyi kockázat-vállalás van? Tudja-e valaki, hogy vannak, akik megváltozott csoportbeosztásban vagy műszakbeosztásban esetleg teljes izolációban, családjuktól távol dolgoznak? Ők azok, akik a „biztos tartalék”, arra az esetre ha kollégáik már megfertőződtek volna.
Mindig jön a csapból a víz, azaz valakinek ezt minden nap biztosítania kell. Nincs hétvége, nincs ünnep és mint az elmúlt év mutatta, nincs az a covid, ami kifogna rajtunk.
Hazánkban a lakosság mindössze 2 ezrelékét kitevő vízműves közösség nap, mint nap és a nap teljes tartamában elérhetővé teszi a tiszta ivóvizet a lakosság számára. Jelen vagyunk minden család napi életében, s ha a csap kinyitásakor néha erre is gondolnak, akkor mi vízművesek elégedettek leszünk.
A víz ünnepe alkalmával fel szeretnénk hívni a figyelmet, hogy a földi élet alapja a víz. Örülnénk, ha azt az éréket, amit a víz előállításával, szolgáltatásával és újra elérhetővé tételével létrehozunk elismernék, tudatosulna a csap megnyitása mögött erőfeszítés, szeretnénk érték lenni, nem pedig csupán egy természetes jelenség. Erről szól a mi napunk világszerte, március 22. – a Víz világnapja, a víz ünnepe. Ez alaklomból köszönet mindenkinek, aki ezért tevékenykedik.
Vigyázzatok magatokra és egymásra!
Vízügyi Közszolgáltatási Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége Elnöksége
Kedves Kollégák!
Felhívjuk a figyelmet egy érdekes honlapra, mely az idei Víz világnapja alkalmából készült.
Az alábbi linkre kattintva (ctrl gombra és a link-re egyszerre kattintva vagy bemásolva a keresőbe)
A VKDSZ 2020. évi tevékenysége
A 2020. év egészére rányomta bélyegét a covid-19. járvány, mely nemcsak sok programot ellehetetlenített, de a napi működést is jelentősen megnehezítette. Az év elején pandémia első hulláma, míg a végén a második hullám akadályozta a normál működést. A végzett munka sok esetben nagyobb erőfeszítést igényelt, mint járvány nélkül. Alig volt olyan terület, ahol nem volt érzékelhető a nehezebb feltételrendszer, bonyolultabb ügyintézési lehetőség. Szerencsésen azonban a munka folyamatossága megmaradt.
Országos helyzet:
A KSH adatai alapján a válság miatt a második negyedévben hatalmasat esett vissza a magyar gazdaság. A bruttó hazai termék volumene közel 14 %-kal esett vissza az előző év azonos időszakához képest. A mintegy egy negyedéves korlátozás a járványt megfékezte és a harmadik negyedév már kedvezőbb számokat hozott, elkezdett felállni a padlóról a turizmus, erősödhetett az ipar és a szolgáltató szektor is. A magyar gazdaság elkezdett kilábalni a koronavírus-világjárvány okozta recesszióból, de a járvány második hullámának hatására megtorpanhat a fellendülés.
Vízágazati helyzetkép:
A víziközmű-ágazat helyzetére továbbra is a megosztottság volt a jellemző. A tulajdonformák miatti különbözőség nem változott. A bérek továbbra is alacsonyak, az alkalmazottak átlagéletkora magas, a víz- és csatornadíjak 2012-es befagyasztását, a 2013-as, 10 százalékos „rezsicsökkentést”, a vezetékadót és a hatósági felügyeleti díjat továbbra is sújtja az ágazatot. A Századvég szerint a beruházási szükségletet 1500-3000 milliárd forintra teszi.
Az állami tulajdonú társaságoknál, a más állami tulajdonú szektorokhoz képest a béremelés csak a fele lett. A 10 % csak félévtől érvényes.
Az önkormányzati tulajdonú cégeknél zömében volt béremelés, sok esetben magasabb, mint az államiak 5 %-a. A járvány hatására munkaszervezési és kisebb részben bércsökkentési beavatkozásokkal az ágazat áthidalta a tavaszi hullámot és hasonló intézkedéseket alkalmaznak a második hullám esetére is. Sok helyütt a tavaszi intézkedésekkel azonos módon kezelik a második hullámot is. A kormányzati bértámogatási lehetőségekkel a legtöbb vízmű élt.
Az ágazati stratégiáról lassan szivárognak ki információk, de az még nem megismerhető. A vezetékadó változtatása felvillanyozta az ágazat résztvevőit, s a változtatás ugyan az „igazságosabb” teherviselés felé indult el, de továbbra sem lett mindenki számára megfelelő.
A bajba került cégek kilátásai nem javultak. Az év utolsó napjaiban juttatott állami támogatás az önkormányzati vízművek közül 20 számára adott lehetőséget a helyzetük javítására, esetleges bérintézkedések megtételére.
Fürdőágazati helyzetkép:
A tavaszi első hullám idején csak egyes fürdőknél volt kisebb mértékű létszám leépítés. A forgalom kiesését még igyekeztek kigazdálkodni a fürdővállalatok. A nyári fellendülés nem hozta vissza a veszteségeket, a második hullám pedig a működőképesség szélére sodorta az ágazatot. Az ágazat a padlóra került. A létszámleépítés mellett egy másik kényszerű munkáltatói eszköz a részmunkaidő alkalmazása, amit a fürdők 75 %-a tervez alkalmazni, vagy már be is vezette ezt az intézkedést.
A második hullámban a kormány gazdaságvédelmi intézkedései szinte alig segítettek az ágazaton. Az egy havi 50 %-os bértámogatás éppen csak pillanatnyilag lendíti túl az év utolsó hónapján a fürdőket, de nem jelentenek megoldást a várhatóan csak jövő év közepén induló szezonnak. Egyes fürdők emellett is munkahely- és bérellenes intézkedésekben látják csak a megoldást.
Covid-19:
Ágazati áttekintő anyagok: A VKDSZ az első járvány-hullám idején két körben is ágazati helyzetkép összeállításával kívánta segíteni a tagszervezeteket, mely nemcsak hivatkozási alap lehetett a helyi szervezeteknek, de jó gyakorlatok átvételére is alkalmas volt. Az ennek során szerzett tapasztalatok alapján célszerűnek tűnt a komolyabb helyi döntések vagy megállapodások megkötése előtt a döntési vagy megállapodás tervezeteket megküldeni szakmai véleményezésre a VKDSZ részére. A felmérés kapcsán sikeres beavatkozások történtek a MIVÍZ Kft.-nél, a DAKÖV Kft.-nél, és a Heves Megyei Vízművek Zrt. –nél is. Nagy tanulsága a járvány-időszaknak, hogy az ágazati szakszervezet olyan szinteken is hatékonyan tud tárgyalni, ahol már a helyi szervezet gyenge. A fürdők esetében a turizmus visszaszorulása miatt általánosan rosszabb volt a helyzet. A Harkányi Gyógyfürdő Zrt.-nél a munkavállalók túlnyomó többségével -közös megegyezéssel – munkaviszonyt bontottak írásban nyilatkozva arról, hogy a pandémia után visszaveszik őket az eredeti munkahelyükre a korábbi foglalkoztatási feltételekkel. Őszre a társaság még drasztikusabb lépésre szánta el magát. A munkavállalók közel felét küldte jövedelem nélküli állásidőre.
A MIVÍZ Kft. esete: A Miskolc Holding Zrt. honlapján tette közzé, hogy nehéz gazdasági helyzetén a munkavállalók bércsökkentésével kíván segíteni. A MIVÍZ Kft.-nél ez azt jelentette, hogy 50%, 25% és 10%-os munkabér csökkentést tervezetek. A VKDSZ ágazati egyeztetésének eredményeként azonban ez a munkáltatói intézkedés a tulajdonosi döntést követően visszavonásra került. A siker a megyei sajtóban is visszhangot kapott.
DAKÖV Kft. helyi szakszervezet alakítás: Sikeres ágazati beavatkozások történtek a DAKÖV Kft.-nél a túlmunkavégzés szabályaitól eltérő munkáltatói intézkedések ellen is. A VKDSZ levélben fordult az ügyvezetőkhöz az ügyben, majd több ízben folytak tárgyalások is a cégvezetéssel. A hibás intézkedést visszamenőleges hatállyal korrigálták, mely nagy lendületet adott a munkavállalóknak, hogy önálló szakszervezetet alakítsanak, mely júniusban el is kezdődött.
Heves Megyei Vízmű Zrt.: A járványhelyzet kapcsán a társaság vezetése megkereste a Munkahelyi Szakszervezetet, mert részben a bértámogatás miatt kívántak 4 órás munkaviszonyról megállapodni, részben pedig a szakszervezettel történő megállapodással szerették volna a pandémia során előforduló vagy lehetséges munkavégzési formákról és az azokhoz tartozó díjazásról rendelkezni.
A hely szervezet tanácsért fordult a VKDSZ-hez, mely leszögezte, hogy az ilyen munkaszerződést érintő napi munkaidő módosításához nem a szakszervezet, hanem a munkavállaló egyetértése szükséges. A szakszervezet ezt az álláspontot képviselte a cégvezetéssel folytatott tárgyalásokon, mely alapján a megállapodás nem jött létre.
Hétköznapi hőseink: A Zalavíz Zrt. munkavállalóinak példája jól szemlélteti mi az, az igazi áldozatvállalás a közszolgáltatásért. Öt kollégánk, két hónapon át izolált, elkülönített, elszigetelt körülmények között, családjukat is teljesen nélkülözve éltek és dolgoztak. Napi 24 órás ügyeletben végezték a hibaelhárítási feladatokat. Ők voltak a „biztos tartalék”, arra az esetre ha kollégáik már megfertőződtek volna. 2020. június 30-án a Vízügyi Közszolgáltatási Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége vezetősége a Zalavíz Zrt. öt, a veszélyhelyzet alatt izoláltan dolgozó alkalmazottját jutalmazta meg.
Vezetőségi ülések, akciók:
Elnökség: Január 21.-én tartotta meg éves első elnökségi ülését a VKDSZ. A legfontosabb napirend a 2019. évi tevékenységi és gazdasági beszámoló megvitatása volt. Ezt a HH különszámában meg is jelentettük.
A VKDSZ kétnapos kihelyezett Elnökségi ülést tartott július elején az ÉRV Zrt. Gátőrházában. A program része volt dr. Csernus Imre előadása is az önbizalom erősítéséről. Tárgyaltak még a VKDSZ kapcsolatrendszeréről is a MaVíz-zel és az OVÁK-kal, valamint elemezték a covid19 járvány további tapasztalatait. Kabai Tibor a Nyugdíjas Szövetkezet működéséről számolt be, miszerint az jól működött.
Országos Választmány: A VKDSZ Országos Választmánya február 19.-én tárgyalta meg az Elnökségen is napirenden szereplő témákat. Elfogadták az éves szöveges és gazdasági beszámolót, jóváhagyták a 2020.-as költségvetést és munkatervet. A lényegi napirendek mellett aktuális beszámolókat is meghallgattak.
Vezetői akciók:
Nyilatkozat: A járványhelyzet első hullámakor a VKDSZ nyilatkozatot adott ki, hogy az érdekképviseleti munkája középpontjába helyezte a vírus-krízis időszakában: 1. a foglalkoztatással együtt járó munkaügyi, munkajogi problémák, konfliktusok megoldásában való feltétel nélküli közreműködést, 2. az ágazati szintű munkafeltételek, díjazások, munkarend és szabadságolási feltételek egységes rendező elveinek a kialakítását. Bárhogyan is alakuljon a kritikus helyzet, a vízszolgáltatás folyamatosságát biztosítani kell, s egyetlen munkavállaló sem maradhat bér nélkül.
Szolidaritás: 2020. július 18-án a postás szakszervezetek demonstráltak és petíciót adtak át a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszternek a postások megbecsülését és idei bérfejlesztést követelve. A postás demonstrációra a Vízügyi Közszolgáltatási Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége is támogatta.
Fürdőágazati támogatás: 2020. október 19-én a Vízügyi Közszolgáltatási Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége nyílt levelet adott közre, amelyben a fürdőágazat megmentését kéri a kormánytól. A VKDSZ megszólította a két érintett szakminisztériumot, az ITM-et és a PM-et hathatós közreműködést kérve. A VKDSZ teljes mértékben egyetért és támogatja a Magyar Fürdőszövetség Covid Munkahelyvédelmi akciótervében foglaltakat.
Ágazati Párbeszéd Bizottság:
A VKDSZ 1 837 500 ezer Ft-ra készített elő szakmai anyagot (ez volt az igényelhető maximum) és nyújtott be pályázatot nemzetközi tagdíjra (EPSU- Európai Közszolgáltatási Szakszervezeti Szövetség), nemzetközi konferenciára a szlovák vízágazati és fürdőágazati szakszervezettel valamint a szakszervezeti tisztségviselők, felügyelő bizottsági és üzemi tanácsi tagok képzésére. A negyedik negyedévre kiderült, hogy a járvány miatt csak nemzetközi tagdíjat (377 913,6 Ft-ot) tudtuk fedezni az elnyert keretből, a többit vissza kellett utalni.
Egyeztetések, tárgyalások:
Belügyminisztériumi egyeztetés: február 3.-án vett részt konzultáción a VKDSZ elnöke a Belügyminisztériumban Zsinka András személyügyi államtitkárnál. A Miniszterelnöknek írt levél kapcsán kezdeményezték a megbeszélést. A levél célja volt, hogy megismertessük az ágazatban kialakult műszaki, pénzügyi és foglalkoztatási nehézségek körülményeit, javaslatokat fogalmazzunk meg azok megoldására.
ITM megkeresés: Az Innováció és Technológiai Minisztérium közszolgáltatási fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára, Hizó Ferenc reagált a VKDSZ pandémiás helyzetet értékelő anyagának megküldésére. A levélben tájékoztatást adott a Nemzeti Víziközmű-közszolgáltatási Stratégia helyzetéről, s arról, hogy annak kidolgozásában való részvételre felkérik a VKDSZ-t stratégiai partnerként, mint az ágazat reprezentatív szakszervezetét.
Vezérigazgatói egyeztetések: A VKDSZ delegációja találkozott Laczi Péter vezérigazgatóval és egyeztettek a Fejérvíz egyre nehezebb gazdasági helyzetéről és a béren kívüli juttatások átmeneti felfüggesztésével kapcsolatban. A Délzalai Víz- és Csatornaművek Zrt. elnök-vezérigazgatójával, Cziráki Lászlóval is egyeztetett a VKDSZ elnöke a helyi kollektív szerződés aktualizálásáról, pontosításáról, aki partner a dokumentum megújításában. A Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatójával, Gorján Ferenccel is találkozott a Miron Gergő, a helyi szakszervezet titkára és Fürjes-Gábor József a VKDSZ elnöke. A társaság vezetője fogadókész a szakszervezettel történő együttműködésre, érdekelt a rendezett munkaügyi kapcsolatokban. Céljai megvalósításában a szakszervezetre is számít.
Levelezés: A pandémiás helyzet utáni visszaállás áttekintése érdekében megkerestük a munkaadókat. Érkeznek a válaszlevelek, melyek a visszaállás részleteit foglalják össze. Bártfai-Mager Andrea tárcanélküli miniszternek az Alföldvíz Zrt. helyzetének rendezése érdekében írtunk. Kezdeményeztük, hogy rendkívüli közgyűlés keretében mihamarabb keressenek hosszú távú megoldást a társaság működőképességének fenntartására, akár az állami szerepvállalás növelésével. Kértük emellett a személyes konzultáció lehetőségét is a folyamatok felgyorsítása érdekében. dr. Fónagy János miniszterhelyettes válaszlevélben köszönte meg a korona-vírus járvánnyal kapcsolatosan megküldött összefoglaló anyagunkat valamint tájékoztatott a regionális társaságok idei fél évtől esedékes 10 %-os bérfejlesztéséről. A fürdőágazattal kapcsolatos levelezés és tárgyalások ismertetése a fürdőágazati összefoglaló fejezetben van („Fürdőágazat” címen).
LIGA Szakszervezetek:
A LIGA Szakszervezetek 2020. évi működéséről különszámban fogunk beszámolni.
Bizottságok:
Ifjúsági Bizottsági ülés: Február 4.-re hívta össze Jáger János, a VKDSZ Ifjúsági bizottsági elnöke az évindító testületi ülést. A téma az éves munkaprogram összeállítása és a lehetőségek felmérése voltak. Ezt azonban a járvány keresztül húzta.
Fürdőágazat:
A fürdős ágazat vonatkozásában a turizmus visszaszorulása miatt általánosan rosszabb a helyzet. A Harkányi Gyógyfürdő Zrt.-nél a munkavállalók túlnyomó többségével – közös megegyezéssel – munkaviszonyt megszüntetését kezdeményezte a munkáltató, írásban nyilatkozva arról, hogy a pandémia után az érintett munkavállalót visszakerülnek eredeti munkahelyükre a korábbi foglalkoztatási feltételekkel. A BGYH Zrt. a munkavállalók és bérük megtartásával vészelte át a korona-vírus járvány első hullámát. A második hullám azonban náluk is megkövetelte a létszámleépítést.
MFSZ közgyűlés: Boros László Attila a Magyar Fürdőszövetség elnöke szerint a tavasszal meghirdetett fürdővédelmi akciótervnek a legtöbb pontja jelenleg is érvényes, de mostanra már egy több milliárd forintos likviditási alap létrehozása is szükséges. Az ágazat várja a segítő kormányzati intézkedéseket.
A VKDSZ a fürdőágazatért: A fürdőágazatban folytatott tevékenységeinkről a fürdős HH különszámban olvashattok részletesen.
Külső kapcsolataink:
Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség egyeztetés: Augusztus elején találkozott a VKDSZ és a MaSzeSz vezetése. A találkozón kölcsönösen ismertették működési területeiket, szervezeti felépítésüket és tevékenységüket. Felek megállapodtak abban, hogy stratégiai partneri megállapodást kötnek egymással, mely október 22.-én megtörtént. Az együttműködés széles skálát hagy a lehetőségek vonatkozásában, az információ csere mellett közös rendezvényekre, programokra is kiterjed.
Tagszervezeti események:
DPMV Zrt. horgászverseny: Június végén a Dél-Pest Megyei Víziközmű Szolgáltató Zrt. Szakszervezete horgászversenyt rendezett melyet a Társaság menedzsmentje is támogatott. A VKDSZ egy Lázbérci hétvégi horgászati lehetőséget ajánlott fel annak a versenyzőnek és párjának, aki a legkíméletesebben bánt a kifogott halakkal.
Alföldvíz: Békéscsabán találkozott a VKDSZ küldöttsége (Miskéri László a helyi szakszervezet titkára és Fürjes-Gábor József a VKDSZ elnöke) Nagy Ferenc alpolgármesterrel. Az Alföldvíznél tapasztalható üzemeltetési nehézségek miatt a VKDSZ szorgalmazza a tulajdonosok közötti mielőbbi egyeztetés lefolytatását és soron kívüli közgyűlési napirendre tűzését. Ismertetésre került az Alföldvíz Zrt-nél tervezett 0%-os bérfejlesztési ajánlat, s az emiatt előálló rendkívüli munkamorál romlás, annak következménye a folyamatos üzemeltetés biztonságának a veszélyeztetése. A menedzsment részéről a 0%-os bérfejlesztés indoka a működőképesség fenntarthatósága.
Képzések, tréningek:
Képzések a VKDSZ-nél: Az elmúlt évekhez hasonlóan a gazdasági felelősök részére a jogszabályi változások ismertetése céljából felkészítőt tartottak január 29.-én. Csernus: A közismert pszichiáter, média-sztár a VKDSZ Elnökségének tartott tréninget. Interaktív előadása az önbizalom erősítéséről szólt. Az érdekvédelmi munkában meghatározó, hogy a tárgyaló partnerek egy magabiztos, döntésképes partnert lássanak a szakszervezeti tisztségviselőben. Kell önbizalom, melyhez kell a konfliktus megoldás, kell a sikerélmény.
Hazai sztrájk-helyzet értékelő: A VKDSZ tisztségviselői a sztrájkkal kapcsolatosan könyvet írt dr. Berki Erzsébet munkaügyi kutató előadását hallgatták meg január 29.-én. Az előadás részletesen taglalta a sztrájk meghatározásától a sztrájk jogszerűségén át a sztrájk típusain át a jogosságának vagy jogellenességének feltételeit is. Az előadás ismertette a nyomásgyakorlás alternatív eszközeit is, azok törvényi hátterének ismertetésével együtt.
Prioritások megvalósulásának értékelése:
A VKDSZ kiemelt céljai az alábbiak: növekedés, promóció (reklám, propaganda), érdekképviselet, képzés.
Önálló szervezetté alakulnak a DAKÖV Kft. munkahelyi szakszervezeti tagjai. A Magyar Fürdőszövetségen keresztül és a Bizalom Nyugdíjpénztár promóciós anyagát felhasználva elindítottunk egy reklám-akciót, melyben a Pénztárhoz való csatlakozásra felhívás mellett a VKDSZ elérhetőségeit is szerepeltettük.
A Heti hírfolyamot igyekeztünk új módon is használni, megjelentettük az éves beszámolónkat benne, helyet adtunk egy LIGA éves beszámolónak, a fürdőágazat gondjainak is különszámot szenteltünk, kitüntetettjeinket ezen a fórumon keresztük is köszöntöttük. A honlapot – igaz csak az utolsó hetekben – de új módon kezdtük üzemeltetni, megjelentetjük az ágazatot érintő – nem kifejezetten a VKDSZ-hez köthető – cikkeket, híreket is.
Vásároltunk tollakat, Zoom-on keresztül gyorsítottuk az információ áramlását.
Az államtitkári tárgyalások mellett, a konföderációs, az ÁPB, a munkahelyi vagy más szinteken is folytatni kell az érdekérvényesítés különböző formáit, LIGA tevékenység jobb megismertetése. A helyi érdekképviseleti munkáról kellene informálni egymást. Át kellene venni jó gyakorlatokat stb. Rendezni kell a kapcsolatot a MAVÍZ-zel.
Igyekeztünk több alkalommal is bevonni a LIGA-t a munkánkba, több levél is és tárgyalás is történt közös erővel. A HH-ban megjelent a LIGA különszám. Sajnos a helyi tevékenységről továbbra is nagyon kevés információt kaptunk. A MAVÍZ-zel nem sikerült érdemben javítani az együttműködést, de a MASZESZ-szel kötöttünk együttműködési megállapodást, mely biztatóbb, mint a MAVÍZ-zel volt korábbi viszonyunk.
Sajnos a vírus-járvány miatt a tervezett érdekvédelmi konferencia elmaradt, bár több időpontban is megkíséreltük megszervezni, de a járvány nem enyhébb lett, hanem súlyosabb. A kapott munkaügyi szakértői anyagokat körbe küldtük, nagy részüket a honlapra is feltettük. dr. Csernus Imre tréningje egyedi és nagy sikerű volt. Tervezzük folytatását. A gazdaságisok képzése, a sztrájkkal kapcsolatos képzés is mutatja, hogy elindultunk egy úton, de a folytatás majd csak a pandémia után lehet.
A VKDSZ további kiemelt céljai: rendezvények, szolgáltatások, működés, a fürdőágazat fejlesztése.
Voltak tervek a rendezvények megtartására az ország mindig más-más részében, de a járvány ezt megakadályozta. Egy kibeszélős rendezvényt (elnökségi ülés) sikerült még megtartani a járvány két hulláma között, de többre nem volt lehetőség.
Ismét elindítottuk Balatonszepezdi üdülőrész tulajdonviszonyainak rendezését. A Signal Biztosítóra voltak panaszok, de a tárgyalások megkezdésekor a járvány első hulláma megakadályozta a problémák részletes megvitatását.
Fontos a tagszervezeti támogatás újragondolása. Ágazati és országos adatokkal ( bér-, munkafeltételek-, munkaköri összetétel- stb.), trendekkel kell segíteni az eligazodást, mely a helyi tevékenységet is segíti. A Heti hírfolyamba el kell érni, hogy helyi hírek is bekerüljenek. A Honlapon meg kell jelenni az ágazat fontosabb híreinek, eseményeinek. A személyes találkozók hiánya, s a helyette bevezetett Zoom-os elektronikus kapcsolattartás elősegítette, hogy kevesebbet és célratörőbben egyeztessünk.
A helyi hírek nem jönnek a HH-ba, de egyébként is sok esetben csak a körtelefonok azok, melyek alapján „kiderülnek” helyi ügyek.
A fürdőágazat vírus-járvány miatti tragikus helyzetbe kerülése miatt aktivitásunk nőtt a területen. Az általunk elért fürdők számát egyenlőre nem sikerült növelni, de kísérletet tettünk rá. Lehet, hogy a sajtót megkeresve esetleg fel tudjuk hívni magunkra a figyelmet. A HH különszámot helyben kellene a körzetben lévő fürdőknek eljuttatni. Talán fel lehet hívni magunkra a figyelmet.
Ádám Róbert János
ügyvezető
06-30/6401463