Archive For 2019-06-26
Mt. 101. § (1) Vasárnapra rendes munkaidő
- a) a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben,
- b) az idényjellegű,
- c) a megszakítás nélküli,
- d) a több műszakos tevékenység keretében,
- e) a készenléti jellegű munkakörben,
- f) a kizárólag szombaton és vasárnap részmunkaidőben,
- g) társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához – a szolgáltatás jellegéből eredően – e napon szükséges munkavégzés esetén,
- h) külföldön történő munkavégzés során, valamint
- i) a kereskedelemről szóló törvény hatálya alá tartozó, kereskedelmi tevékenységet, a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltató, valamint kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál foglalkoztatott munkavállaló számára osztható be.
Mt. 140. § (1) Vasárnapi munkavégzés esetén ötven százalék bérpótlék (vasárnapi pótlék) jár,
- a) ha a munkavállaló a rendes munkaidőben történő munkavégzésre kizárólag a 101. § (1) bekezdés d), e) vagy i) pontban meghatározott feltételek alapján kötelezhető, továbbá
- b) a rendkívüli munkaidőre
- ba)* az a) pontban meghatározott munkavállalónak,
- bb) ha a munkavállaló a 101. § (1) bekezdés alapján rendes munkaidőben történő munkavégzésre nem kötelezhető.
A fenti rendelkezéseknek megfelelően
- a rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltatónál vagy munkakörben,
- az idényjellegű,
- a megszakítás nélküli tevékenység keretében
- a kizárólag szombaton és vasárnap részmunkaidőben,
- társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához – a szolgáltatás jellegéből eredően – e napon szükséges munkavégzés esetén,külföldön történő munkavégzés során foglalkoztatott munkavállalók részére
vasárnapi munkavégzés esetén nem jár a vasárnapi munkavégzésért bérpótlék.
- Munkaszüneti nap, munkavégzés munkaszüneti napon
Munkaszüneti nap: január 1., március 15., nagypéntek, húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25-26.
A munkaszüneti napra vonatkozó beosztási szabályokat kell megfelelően alkalmazni, ha a munkaszüneti nap vasárnapra esik, továbbá a húsvét- és a pünkösdvasárnap tekintetében.
Munkaszüneti napra rendes munkaidő a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben, az idényjellegű, a megszakítás nélküli, a társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához – a szolgáltatás jellegéből eredően – e napon szükséges munkavégzés esetén, külföldön történő munkavégzés során osztható be.
- Munkaidőkeretben ledolgozandó munkaidő
A munkáltató a munkavállaló által teljesítendő munkaidőt munkaidő-keretben is meghatározhatja.
A munkaidő-keretben teljesítendő munkaidőt a munkaidőkeret tartama, a napi munkaidő és az általános munkarend alapul vételével kell megállapítani. Ennek során az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti napot figyelmen kívül kell hagyni.
Ebben az esetben a távollét tartamát figyelmen kívül kell hagyni vagy az adott munkanapra irányadó beosztás szerinti napi munkaidő mértékével kell számításba venni. Munkaidő-beosztás hiányában a távollét tartamát a napi munkaidő mértékével kell figyelmen kívül hagyni vagy számításba venni.
- A munkaszüneti nap miatt kieső munkaidő díjazása
A munkavállalót távolléti díj illeti meg óra- vagy teljesítménybérezés esetén a napi munkaidőre, ha az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti nap miatt csökken a teljesítendő munkaidő.
- Munkaszüneti napon végzett munka díjazása
A munkavállalót munkaszüneti napon történő munkavégzés esetén száz százalék bérpótlék illeti meg. bekezdés szerinti, száz százalék bérpótlék jár a húsvét- vagy a pünkösdvasárnap, vagy a vasárnapra eső munkaszüneti napon történő munkavégzés esetén is.
Munkaszüneti napon rendkívüli munkaidő általánosan a rendes munkaidőben e napon is foglalkoztatható munkavállaló számára rendelhető el.
Munkaszüneti napra elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén a munkavállalót a száz százalék bérpótlék illeti meg.
A bérpótlék számítási alapja – eltérő megállapodás hiányában – a munkavállaló egy órára járó alapbére.
Az Mt. 86. § (3) bekezdés rendelkezése szerint nem munkaidő a munkaközi szünet tartama. Ebből következik, hogy a munkaközi szünet tartamára munkabér nem illeti meg a munkavállalót.
A munkaidő és a munkaközi szünet beosztása a munkáltató jogköre.
Az Mt.103. § (1) bekezdés rendelkezése szerint a munkavállaló részére, ha a beosztás szerinti napi munkaidő tartama a hat órát meghaladja, húsz perc, a kilenc órát meghaladja, további huszonöt perc munkaközi szünetet kell biztosítani. A felek ettől eltérően több, legfeljebb hatvan perc munkaközi szünetben is megállapodhatnak
A munkaközi szünetet legalább három, legfeljebb öt óra munkavégzést követően adja ki a munkáltató. ettől a szabálytól a munkáltató megállapodás esetén eltérhet.
Június 18.-án ülésezett a VKDSZ Elnöksége. A meghívottakkal is kibővített ülésen megtárgyalták az FVM Munkahelyi Szakszervezete kilépése után kialakult helyzetet, a továbblépés lehetőségeit és a szükséges lépéseket. A GINOP-5.3.4-16-2017-00031 azonosítószámú „Legfőbb érték az ember – munkavédelem a VÍZELLÁTÁS, SZENNYVÍZ GYŰJTÉSE, KEZELÉSE, HULLADÉKGAZDÁLKODÁS, SZENNYEZŐDÉSMENTESÍTÉS ágazatban” című projekt munkavédelmi záró rendezvényére június 27.-én kerül sor, melyre várják az érdeklődőket. Áttekintették a Székház hasznosításának aktuális kérdéseit, a Bizalom Nyugdíjpénztár épületen belüli költözésének feltételeit valamint elfogadták a VKDSZ képzési tervét. Döntési javaslattal éltek az Országos Választmány felé, hogy a megüresedett elnökségi tagi helyre írjon ki választást. Tárgyalták az Alföldvíz Szakszervezet demonstrációjának támogatási lehetőségeit, a szakszervezeti szolidaritás fontosságát hangsúlyozva. /ÁRJ/
Családi nap az Alföldvíznél: Június 1-én tartotta Családi Napját az Alföldvíz Szakszervezet Gyopárosfürdőn. Közel ezren jelentkeztek a rendezvényre, de az időjárás miatt nem mindenki tudott elmenni. Akik azonban ott voltak kellemesen töltötték el a napot kollegáik és családtagjaik társaságában. A vendégeket BEBE és László Attila szórakoztatta több tánccsoport mellett. A programok közben lehetett lubickolni a termál és nem gyógyvizes medencék vizében is. Néha a résztvevők örömére még a nap is megmutatta magát. A programon részt vett dr. Mészáros Melinda, a LIGA elnöke családjával, valamint dr. Zsura Brigitta LIGA régiós képviselő is, így a szórakozás mellett hasznos megbeszéléssel is megtöltötték. Fontos téma volt, hogy ágazati szintű összefogással kellene tovább lépni az ágazat helyzetének javítása érdekében.
Fővárosi Vízművek MSZ: A helyi szervezet írásban tájékoztatta a VKDSZ-t, hogy június 11.-gyel kilépnek a Szövetségből. A szervezet elnöke azonban a további együttműködési szándékét is kinyilatkozta. Bízunk benne, hogy még üdvözölhetjük a fővárosiakat a VKDSZ soraiban.
Demonstráció a Miniszterelnöki Hivatal előtt : Keserű hangvételű levélben tájékoztatta az Alföldvíz Szakszervezet a VKDSZ tagszervezeteit, hogy az elmaradt béremelésük következtében az Alföldvíznél kritikus a helyzet. Demonstrációs bizottságot alakítottak június 1.-én, mely döntött arról, hogy június 28.-án demonstrációt tartanak Budapesten, a budai várban, a Miniszterelnöki hivatal (volt Karmelita kolostor) előtt. A helyszínválasztással azt szeretnék jelezni, hogy több esetben is írtak a Miniszterelnök úrnak a vízi közmű ágazat hanyatlása, az elvonások, rezsicsökkentés miatt s kérték segítségét. Mindeddig azonban csak azt érzékelték, hogy ennek semmi eredménye nem volt.
A jelenlegi szolgáltatási díjak nagy része állami bevétel, (pl: ÁFA, vízkészlet-használati díj, környezetterhelési díj, közműadó, felügyeleti díj), melyekre rárakódik számos rendeletből következő egyszeri, vagy folyamatos költség (pl: vagyonértékelés, e-közmű, vízminőség-vizsgálat, információbiztonsági auditok stb.), melyek mellett még megjelennek az energiaköltségek, a fenntartás, karbantartás, felújítás költségei is. Ezek után a munkabérekre mi marad? – teszik fel a kérdést. Sajnos náluk az idei évben munkabér emelésre nem maradt.
VKDSZ Székház: A Bizalom Nyugdíjpénztár átköltözik az épületen belül, így újabb irodarész válik kiadhatóvá. Bár meglehetősen nyomottak a fővárosi iroda bérleti díjak, a felszabadult terület kiadásával eredményesen lehet üzemeltetni a VKDSZ központját.
Továbbra is kérjük a tagszervezeteket, hogy programjaikról, szervezeti változásaikról értesítsék a Heti hírfolyamot, hogy élményeiket, eredményeiket megoszthassuk a VKDSZ tagságával!
Ádám Róbert János
ügyvezető
06-30/6401463
2019. június 12-én 0 órától életbe lépett az országos tisztifőorvos által elrendelt hőségriasztás. A legmagasabb szintű, harmadfokú intézkedés 0 órától vasárnap éjfélig lesz érvényben.
Hőségriasztást akkor rendelnek el, ha a napi középhőmérséklet legalább három egymást követő napon eléri vagy meghaladja a 27 Celsius-fokot.
Munkavégzés hőségriadó esetén
Fokozott körültekintéssel kell eljárni a munkahelyeken, akár a szabadban, akár a zárt térben zajlik a munka, hiszen az általánostól eltérően a munkavégzés ilyenkor többlet kockázatot jelent! A megnövekedett kockázatot kezelni kell, ezért a munkáltatónak a kockázat csökkentése érdekében intézkedési kötelezettsége van.
A nagy melegben fontos hűteni a testet. Ajánlott hűvös, lehetőség szerint akár légkondicionált helyeken tartózkodni. A ventilátor is hasznos lehet, de 35 fok felett az sem hatásos, mivel a meleg levegőt forgatja, és hozzájárulhat a szervezet kiszáradásához is.
Az ajánlott napi 1,5-2 liter folyadékon felül még legalább ugyanennyi, fizikai munkát végzőknek pedig ennél is több folyadékot kell fogyasztaniuk. Az alkohol és a cukrozott szénsavas üdítő nem ajánlott.
A gépkocsival közlekedők vigyenek magukkal megfelelő mennyiségű folyadékot. A nagyon erős UV-sugárzás miatt fontos, hogy 11 és 15 óra között mindenki tartózkodjon hűvös, árnyékos helyen. A fejvédelemről gondoskodni kell.
Mire ügyeljünk a munkahelyeken?
Azokon a zárttéri munkahelyeken, ahol a megfelelő munkahelyi klíma mesterséges szellőztetés, illetve légkondicionáló berendezés útján történő biztosítására nincs lehetőség, munkaszervezéssel kell biztosítani, hogy óránként legalább 5, de legfeljebb 10 perces (hőségriasztással, hőségriadóval járó időszakban ennél akár hosszabb időszakban) pihenőidők beiktatása történjen, melyet lehetőleg a környezethez képest hűvösebb, lehetőleg komfortzónába eső, megfelelő ülőalkalmatossággal ellátott pihenőhelyen töltsék el a munkavállalók.
A munkavállalók igénye szerinti mennyiségben, legalább félóránként a folyadékveszteség pótlására védőitalt, legalább 14-16 °C -ra hűtött ivóvizet kell biztosítani higiénés követelmények betartásával (személyenként és egyéni használatra kiadott ivópoharak, stb.)
Este, éjszaka, vagy a kora reggeli órákban érdemes átszellőztetni a helyiségeket friss levegővel.
Hőhullámok idején, amikor a külső hőmérséklet 35-39 °C közötti, a klimatizált munkahelyeken nem javasolt a túlzott légkondicionálás, mert könnyen megfázást okozhat. A mesterséges szellőző-berendezéseket és a légkondicionáló berendezéseket úgy kell beállítani, hogy a működésük során keltett légsebesség ne okozzon kellemetlen, egészségre káros légmozgást (huzathatást).
A szellőztetés céljára szolgáló rendszerek, és légkondicionáló berendezések esetén biztosítani kell a rendszeres karbantartásukat.
Azokon a zárttéri munkahelyeken, ahol a munkavállalók a tevékenység jellegéből adódóan hő terhelésnek vannak kitéve, a légtechnikai berendezéseket a megszokottnál gyakrabban kell ellenőrizni. Gyakrabban kell vizsgálni a rendeltetésnek megfelelő működőképességüket, és gondoskodni kell a rendszeres és folyamatos karbantartásukról.
Meleg munkahelyi klíma esetén különösen fontos annak figyelembe vétele, hogy az egyéni védőeszközök (különösen a légzésvédő) használata különböző mértékben, egyénenként változó mértékben többletterhelést jelenthet viselője számára, ezért indokolt a foglalkozás-egészségügyi szolgálat orvosának tanácsát is kikérni az egyéni védőeszközökkel kapcsolatban. Azoknál a tevékenységeknél, ahol az egyéni védőeszközök használata szükséges, fokozott körültekintéssel kell eljárni, és szem előtt kell tartani az életkori sajátosságokat, valamint a szervezet alkalmazkodóképességét, aktuális tűrőképességét és szükség esetén a munkavégzés szabályait is módosítani kell.
Az illékony veszélyes anyagokkal végzett tevékenységnél a munkavédelmi szabályokat fokozottan be kell tartani, mivel a magas hőmérséklet fokozza az egyes kémiai anyagok párolgását, melynek következtében a munkahelyi levegő veszélyes szennyeződése meglehetősen gyorsan kialakulhat, mely megfelelő védelem műszaki és/vagy egyéni védelem) hiányában a munkavállaló rosszullétét, vagy akár eszméletvesztését is okozhatja.
Szabadtérben végzett munka esetén
Munkaszervezéssel kell biztosítani, a szükséges pihenőidők beiktatását. A pihenőidőt lehetőleg a környezethez képest hűvösebb, árnyékos helyen, megfelelő ülő alkalmatossággal ellátott körülmények között töltsék el a dolgozók. Ahol nem áll rendelkezésre a pihenő idő eltöltésére, a környezethez képest hűvösebb árnyékos hely, ott lehetőség szerint gondoskodjanak megfelelő árnyékolással ellátott hely kijelöléséről, megfelelő ülő alkalmassággal ellátva.
A hő kimerülés, hőguta megelőzését egyéb eljárásokkal (a tarkót takaró fejvédő használata, könnyű, bő ruházatban történő munkavégzés, ahol azt a munka jellege megengedi, hideg vizes arc-, kézmosással történő hűsítő mosdás, stb.) biztosítani kell.
A tűző napon felmelegedett tárgyak, munkaeszközök érintéséből adódó baleset- veszélyes helyzetek megelőzésére is gondolni kell (pl. elsődlegesen magasban végzett tevékenységek során), ezért fontos az óvatosság.
A hőségriadó szempontjából kritikusnak tekinthető időszakban (11-15 óra között) a balesetveszélyes és/magasban végzett munkáknál fokozott körültekintéssel kell eljárni, pl. az egyedüli munkavégzés szabályait a lehetőségekhez képest módosítani szükséges és szem előtt tartani az életkori sajátosságokat, valamint a szervezet alkalmazkodó képességét, az aktuális tűrő képességet.
A jogszabály által előírt (3/2002. (II. 8.) SzCsM-EüM együttes rendelet) munkahelyi pihenő és elsősegélynyújtó helyek kijelöléséről, az elsősegélynyújtás feltételeiről – különös tekintettel a hőségből adódó rosszul létekre -, valamint az ezekre vonatkozó tájékoztatásról gondoskodni kell.
7.§ „(2) A pihenőhelyeken, a különféle szolgálati feladatokat ellátó személyzet helyiségeiben, az egészségügyi létesítményekben, az étkezdékben és az elsősegélyhelyeken biztosítani kell az ilyen helyiségek rendeltetésének megfelelő hőmérsékletet.
Kockázat kommunikáció keretén belül a munkavállalók figyelmét fel kell hívni a folyadékveszteség pótlásának szükségességére és az ebből adódó rosszullétek megelőzésére, valamint arra, hogy az esetlegesen előforduló panaszok (pl. fejfájás, szédülés, szemkáprázás, szomjúság, szapora szívverés) esetén a munkát azonnal hagyják abba és keressék fel a kijelölt pihenőhelyet, szükség esetén igényeljék az elsősegélynyújtást, vagy az orvosi ellátást.
Miskéri László
Budapest XIV. kerületben, Kós Károly sétány közvetlen közelében, Hermina – Hungária út között, zöldövezeti, jó megközelítési és parkolási lehetőséggel, iroda céljára külön bejáratú ingatlanrész hosszú távra bérbeadó!
Az ingatlan paraméterei: 2×25 m2 önálló bejáratú, cirkófűtéses, klimatizált irodahelység, részben bútorozva, mosdóval, WC-vel, kis teakonyhával, kiépített internet és telefon csatlakozással. A bérleményhez az ingatlanhoz tartozó udvarban 2 parkoló biztosított. A közműszolgáltatások a bérbeadóval egyeztetett elszámolással történnek.
Az irodahelységek egyben, vagy külön is bérelhetők. Irányár a két helyiségre a szociális helyiségek használatával és a két parkolóval: 350.000,- Ft/ hó.
Érdeklődni lehet: Személyesen VKDSZSZ 1146. Budapest , Borostyán u. 1/b. Tel: 30/6401463.
Magyar Fürdőszövetség: A Magyar Fürdőszövetség elnöke, Boros László Attila a szervezet közgyűlése (lásd HH 19-20/2019) után nyilatkozott a Világgazdaságnak. Annak kapcsán, hogy a magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák 71 százaléka a fürdős desztinációkhoz kötődik elmondta, hogy a bérfejlesztések terén mielőbb lépni kell, mert a növekvő forgalmat csökkenő számú munkavállalóval érték el úgy, hogy a fürdőágazati jövedelmek az országos átlagbérektől folyamatosan elmaradnak.
Reményét fejezte ki továbbá, hogy a fürdőszolgáltatások adójának csökkentése (27 százalékról) bekövetkezhet, hiszen a kormány kiemeleten támogatja a fürdőfejlesztési projekteket.
Fővárosi Vízművek MSZ Nyugdíjas Bizottság: Immár szokásosan gyűltek össze a Fővárosi Vízművek nyugdíjas szakszervezeti tagjai a VKDSZ Székházban. Fürjes-Gábor József elnök meglátogatta a rendezvényt. Ismertette a helyi szakszervezettel kapcsolatos aktuális helyzetet, a kilépési szándékot. Tájékoztatott arról, hogy a Szakszervezeti Szövetség nyitott a problémák megvitatására és az előre mutató változások bevezetésére. Biztosította a nyugdíjasokat, hogy rendezvényeiket a helyi szervezet bent maradásától vagy kilépésétől függetlenül is a továbbiakban is a Székházban tarthatják.
Alapítvány: Ülésezett a VKDSZ Szociális és Oktatási Alapítványa kuratóriuma. Kiírták az ágazatban dolgozó munkavállalók gyermekei iskoláztatásának támogatására szolgáló pályázatot, mely minden évben számos családnak nyújt anyagi segítséget. A munkavégzés során vagy azzal összefüggésben balesetet vagy foglalkozási megbetegedést szenvedett dolgozók támogatására külön nem írtak ki pályázatot, de egyedi megkeresések alapján továbbra is nyújtanak egyszeri támogatást.
VKDSZ Nyugdíjas Bizottság: Május 28.-án megtartotta ülését a VKDSZ Nyugdíjas Bizottsága a Székházban. A kollegákat Fürjes-Gábor József elnök köszöntötte, majd tájékoztatót tartott a VKDSZ gazdasági helyzetéről, a tisztségviselő választásról és a fontosabb feladatokról. Elmondta, hogy a Szakszervezti Szövetség lépéseket tett a kormány felé, hogy a vízügyi szakmát egységesen kezeljék tulajdonviszonyoktól függetlenül, s hogy elnyerje méltó helyét, és elismerjék jelentőségét. Kitért arra, milyen nehézségekkel küzd a VKDSZ, mit tesz, hogy meg tudja tartani tagságát, majd elmondta, milyen szolgáltatásokat nyújt tagjainak.
Több nyugdíjas kolléga is hozzászólt és megelégedéssel fogadták a részletes beszámolót. A hivatalos részt követően az együttlét és az újra találkozás örömével, kötetlen beszélgetéssel töltötték el a koradélutánt. Látszott a résztvevőkön, hogy fontos nekik a VKDSZ-hez való tartozás, és mindig szívesen jönnek vissza oda, ahol évekig, évtizedekig komoly, építő munkát végeztek és sok jó barátra találtak.
Fővárosi Vízművek MSZ: A helyi szervezet elnöke valamint FB elnöke tartott megbeszélést a VKDSZ elnökével, vízágazati elnök-helyettesesével és ügyvezetőjével a Munkahelyi Szervezet igényeiről, a VKDSZ válaszáról és a továbblépés lehetőségeiről. Egyenként tekintették át a kritikus pontokat és vitatták meg azokat. A végső döntéseket mindkét szervezetnél a Választmány mondhatja ki, de ezeket a döntéseket elő kell készíteni. Minden eddigi megbeszélésen kiderült, hogy vannak információ hiányok egymás működéséről, tevékenységéről, melyek alapvető okai a kialakult helyzetnek.
Levél a Belügyminiszternek: Az önkormányzati tulajdonú társaságok bérrendezése, a fenntartható foglalkoztatás valamint az ágazat munkavállalóinak munkakörülményei témájában már több levelet írt a VKDSZ és több megbeszélésen vett részt. A legutóbbi levelet a Miniszterelnök úrnak írta, melyet a Miniszterelnöki Kabinetiroda illetékességből a Belügyminisztériumhoz küldött át. A folyamat meggyorsítása és az ügy fontosságának hangsúlyozása érdekében dr. Pintér Sándor belügyminiszter úrtól kért meghallgatást levelében a VKDSZ. Az ágazat érdekében minden lobby tevékenységet folytatnak, ha kell további levelekkel, személyes megbeszéléssel küzdenek a kitűzött célok megvalósításáért.
Munkabiztonsági képzés: A VKDSZ Munkabiztonsági Tagozat szervezésében ingyenes képzést tartottak a Székházban. Miskéri László munkabiztonsági szakértő a folyamatban lévő GINOP munkavédelmi pályázat és elérhető anyagainak ismertetését tartotta meg. A másik téma a veszélyes anyagokkal végzett tevékenységek jogszabályi kötelezettségei volt, melyről Kovács László az FCSM Zrt. munkabiztonsági csoportvezető tartott előadást. A rendezvény konzultációval és a tapasztalatok megosztásával zárult.
Továbbra is kérjük a tagszervezeteket, hogy programjaikról, szervezeti változásaikról értesítsék a Heti hírfolyamot, hogy élményeiket, eredményeiket megoszthassuk a VKDSZ tagságával!
Ádám Róbert János
ügyvezető
06-30/6401463