Archive For 2019-10-25

Heti hírfolyam 39-42. 2019.

By |

Liga egyeztetés: A KVKF-ben részt vevő a LIGA-tagszervezetek október 3.-án találkoztak Buzásné Putz Erzsébet LIGA társelnök meghívására, hogy felkészüljenek a következő KVKF ülésre. Néhány nappal korábban a vasutas és volános szakszervezetek a KVKF összehívását kezdeményezték a következő év/évek bérfejlesztéséről szóló tárgyalások megkezdésére.

 

A posta, vasút, villamosipar, vízügy, közúti közlekedés szakszervezeteinek képviselői közös álláspontot kívántak kialakítani arról, hogy mi legyen a közös álláspont annak mértékéről és a megállapodás időtartamáról.

 

Valamennyi ágazat részéről elhangzott, hogy továbbra is kritikus a létszámhelyzet a vállalatoknál, néhány területen már a működőképesség határát súrolja.

Igény, hogy valósuljon meg a teljes költségmegtérülés elve, mindenképpen kétszámjegyű béremelésre van szükség és több évre szóló megállapodást bizonyos feltételek mellett lehet csak elfogadni, pl. ha figyelembe vesszük az inflációt.

 

Résztvevők közös javaslatként az alábbiakban egyeztek meg:

  • a közszolgáltatást egységesen kell kezelni
  • vegyük figyelembe az infláció mértékét
  • a munkavállalói járulék eltörlését tovább szorgalmazza a LIGA
  • a 2% szociális hozzájárulás legyen béremelésre fordítva
  • a cafeteria elemeket és azok adó hatását felül kell vizsgálni és az elvesztett reáljövedelem csökkenést kompenzálni kell
  • kétszámjegyű béremelésre van szükség

 

MAVÍZ Ügyfélszolgálati Verseny: Az idei, XV. Országos Ügyfélszolgálati Versenyt Kecskeméten rendezték meg, a Bácsvíz Zrt. társszervezésében. A versenyen 17 víziközmű szolgáltató cég csapata nevezett. Az izgalmas verseny szituációs videók felvételével kezdődött, majd levélírással, szakmai teszttel és totóval folytatódott. A dobogós helyeket a regionális cégek szerezték meg, az első helyezett a DMRV Zrt., a második a DRV Zrt. míg a harmadik az ÉDV Zrt. csapata lett.  A VKDSZ ez alkalommal is felajánlott különdíjat, melyet   a Fejérvíz Zrt. munkavállaói kaptak meg.

 

 

VKDSZ Felügyelő Bizottsági és Pénzügyi Ellenőrző Bizottsági ülés:  A Bizottságok október 16.-án üléseztek. Ellenőrizték a VKDSZ gazdálkodását január 1-től szeptember 30-ig, a Számvizsgáló Bizottsággal közösen. Értékelték a Szövetség gazdasági tevékenységét különös tekintettel a kiadás/bevétel arányára. költségcsökkentési lehetőségekre. Áttekintették a tagszervezetek tagdíjfizetési kötelezettségének teljesítését.

A Felügyelő Bizottság a Számvizsgáló Bizottsággal közösen átvizsgálta a VKDSZ 2019.01-2019.09.30. időszak könyvelését, bizonylatait. A Számvizsgáló Bizottság jelentésében a VKDSZ könyvelését, bizonylatolását rendben találta, ezt a Felügyelő Bizottsággal egyeztette. Felügyelő Bizottság a jelentést tudomásul vette.

A Felügyelő Bizottság a Főkönyvi kivonatokat, a főkönyvi kartonokat szúrópróba szerint ellenőrizte, egyeztetve a VKDSZ könyvelőjével, melyeket rendben találtak.

Felügyelő Bizottság megállapította, hogy egy szervezet az idei évben még nem fizstett tagdíjat, öt tagszervezet pedig nem a Választmány által elfogadott, jelenleg hatályos tagdíjat, hanem az azt megelőzőt utalja továbbra is.

 

 

Alapítvány kuratórium:  A VKDSZ Szociális és Oktatási Alapítvány Kuratóriuma szintén 10.16-án tartotta ülését, ahol az ez évben kiírt oktatási támogatásra beérkezett pályázatok kerültek elbírálásra. A beérkezett 33 pályázatot a Kuratórium a hiányzó adatok bekérése után érvényesnek nyilvánította és több, mint egymillió-kétszázezer forint támogatást ítélt meg.

A NAV értesítése alapján az Alapítványaz adófizető magánszemélyek 2018 évi SZJA 1%-os felajánlása alapján 195 670 Ft támogatásban részesült.

A kuratórium megállapította, hogy sajnos minden évben kevesebb dolgozó  ajánlja fel az alapítvány  javára a adója  1%-át, ezért felhívják a kollegák figyelmét, hogy, az 1%-os felajánlás elkészítésével nagyon sok rászoruló munkatársának tudna segíteni.  Kérjük, hogy a 2019 évi adóbevallása elkészítésekor ne felejtse el az SZJA-ja 1 %-át  Alapítványunk javára felajánlani.

 

 

Egyeztetés a ITM-ben:  A VKDSZ delegációja (Fürjes-Gábor József elnök, György Attila alelnök, Miskéri László, Alföldvíz Munkahelyi Szakszervezet, VKDSZ munkabiztonsági szakértő és Ádám Róbert János ügyvezető)  egyeztett az  Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) részéről Hízó Ferenc helyettes államtitkárral és  Szalár Zoltán főosztályvezető-helyettessel.

Az egyeztetés során a VKDSZ részéről a munkavállalók szempontjából legjelentősebb problémák ismertetése történt meg, így a nemzetgazdasági és ipari átlag alatt maradó  munkabér, a megnövekedett többlet munkafeladatok, munkaköri nehézségek, a területenként eltérő, de jelentős mértékű elvándorlás több cégnél is   bizonytalanságot okoz, veszélyezteti az üzemeltetést. Alapvető fontosságú az ágazat egységes szakmai megítélése, a munkavállalói keresetek, és az elkövetkezendő időszak központi bértámogatásának biztosítása ügyében függetlenül a tulajdonosi berendezkedéstől. Felmerült a képzés, a díjbefagyasztás és a rekonstrukciós támogatások fontossága, foglalkoztatásra gyakorolt hatása.

A VKDSZ elnöke elmondta, hogy a víziközmű társaságoknál foglalkoztatott munkavállalók helyzete jelentős  mértékben  függ  a közüzemi szolgáltatások működőképességének fenntarthatóságától, az indokolt költségek megtérülésétől, a bérek piacképességétől, melyek nyilvánvalóan  Kormányzati intézkedések által valósulhatnak meg.

A tervezett 2, illetve 3 éves bérmegállapodások esetében a víziközmű ágazatban már középtávon is fontos, hogy a bérek felzárkóztatása megtörténjék az ipari átlagkeresetek szintjére.

A VKDSZ álláspontja szerint a bérfelzárkóztatási intézkedéseket a továbbiakban is ütemezett módon lehet megvalósítani, és a munkaerő megtartás szempontjából leginkább meghatározó, hogy a bérek és átlagkeresetek 5 év távlatában elérjék a víziközmű ágazat legmagasabb átlagkereseti mutatóját.

Ez fogalmazódott meg a VKDSZ Elnöke részéről, amely vélemény megküldésre került  a Kormányzati és a munkáltatói oldal képviselőinek.Az ITM részéről megerősítették, hogy fontos számukra a folyamatos egyeztetés, szeretnének minél több tényt, adatot megismerni az ágazatról. Elhangzott, hogy legalább 2 hetenként, de rendszeressé kell tenni a konzultációt. Helyettes Államtitkár Úr kérte,  hogy a VKDSZ közvetítse a munkavállalók felé, hogy folynak a tárgyalások és fontos cél a munkavállaói érdekek figyelembe vétele a stratégia-építés során. Az Alföldvíz helyzete napirenden van,  informálódik, és visszajelez, hogy milyen változás várható.

 

 

Nyugdíjpénztár Igazgató Tanács és Ellenőrző Bizottság ülés: „ A BIZALOM Országos Önkéntes Nyugdíjpénztár 10.17-én tartotta soros ülését a VKDSZ emeleti tanácstermében.

Az összejövetel legfontosabb napirendje a Kabai Tibor ügyvezető felmondása miatt szükséges lépések tisztázása volt, aki munkáját továbbiakban mint a Vízfolyam Nyugdíjas Szövetkezet ügyvezetője  folytatja. Az ülésen résztvevők  a  helyzet kezelésére a Küldöttközgyűlés összehívását kezdeményezték.

A továbbiakban értékelték a pénztár III. negyedéves és háromnegyed éves teljesítményét, melynek során megállapították, hogy a 2019. évben várható hozamok – a relatíve magas infláció ellenére – mindenképpen reál hozamokat biztosítanak és bőven kompenzálják a 2018. évi minimálisan negatív hozamokat, és messze meghaladják a „szuperállamkötvény” hozamait.

Végezetül áttekintették az önkéntes nyugdíjpénztárak jövőjét meghatározó szabályozási környezet várható változásait, valamint a vízügyi ágazat munkavállaló és munkáltatói tagjainak jövedelmi viszonyaiból eredő jövőbeni tagdíj bevételek mértékét. Fontosnak tartották továbbá a pénztártagok körében a tudatos öngondoskodás erősítését, tudatosítását.”

 

 

Továbbra is kérjük a tagszervezeteket, hogy programjaikról, szervezeti változásaikról értesítsék a Heti hírfolyamot, hogy élményeiket, eredményeiket megoszthassuk a VKDSZ tagságával!

 

 

Ádám Róbert János

ügyvezető

06-30/6401463

Read more »

VKDSZ Országos Választmányi ülés

By |

Szeptember 25.-én ülésezett a VKDSZ Országos Választmánya. Első napirendként a megüresedett elnökségi tag pozícióra választották meg nagy többséggel Kovács Sándort a Fejérvíz Zrt. Munkahelyi Szakszervezete titkárát.  A továbbiakban a VKDSZ alakulásának 30 éves évfordulójáról megemlékező ünnepi rendezvény részleteit vitatták meg. Élénk vita alakult ki a helyszín, költségek és költségviselés, de a meghívottak tárgyában is. Végleges döntést nem hoztak, de körvonalazódtak a közös álláspont feltételei. Téma volt még a még vagy már nem VKDSZ-tag szervezetek megkeresése, a regionális területi munkamegosztás és a tagszervezés, a rendszeres tájékoztatás, konzultáció különösen az ágazati változások értelmezése, az egységes álláspontok kialakítása érdekében.

 

Tájékoztató hangzott el az államtitkári tárgyalások alakulásáról mely kapcsán, az Alföldvíz Szakszervezete demonstrációi, a munkavállalói bérek, keresetek emelését jelentő szakszervezeti kezdeményezések hatására létrejött  szeptembertől érvényes bérmegállapodás. A munkahelyi szervezet kezdeményezéseiben  szerepe volt a  VKDSZ-nek, mint ágazati szövetségnek,  közreműködéseinek,  tárgyalásainak, – kiemelten a Békéscsabai Polgármesterével,  minisztériumokkal – amelyek elősegítették a munkahelyi szakszervezetet céljaik elérésében.  A tárgyalások sikere szempontjából  nagy jelentőségű volt az Alföldvíz több VKDSZ tagszervezet által is támogatott demonstrációjának.

Végezetül a tervezett Ifjúsági találkozóról és a már megvalósult és sikeres nyugdíjas tagozati találkozóról tárgyaltak.

 

VKDSZ Elnökségi ülés

 

A szeptember 19.-én tartott Elnökségi ülésén az Országos Választmányi ülés anyagainak megtárgyalása és véleményezése volt a fő téma.  Javaslat készült a VKDSZ megalakulásának  30. éves évfordulójára tervezett ünnepség és az évzáró értekezlet előkészítésére valamint a tagszervezeti területi tájékoztatók  megtartására, feladat megosztásra, tag toborzás szempontrendszereire.

 

Információkat kaptak az elnökségi tagok a minisztériumi szintű  stratégia egyeztetések helyzetéről. Első verzióban áttekintették a VKDSZ Alapszabály átfogó módosításának tervezetét, mely egy sor olyan új részt tartalmaz, mely az elektronikus szavazást szabályozza, pontosítja az ülések összehívása, napirendkiküldése, határozatképesség kötelmeit. Megerősíti a fürdőágazat részvételét az elnökségben, garantálva egy alelnöki és egy elnökségi helyet minden esetben. Beemeli a titkos szavazás lehetőségét és lehetővé tenné az elnökségi póttagság intézményét is.

 

Az Alföldvíz béremelésért folytatott tevékenységét a kezdetektől értékelték és végig tekintették a lépéseket, tárgyalásokat, eredményeket.

 

 

 

Read more »

Heti hírfolyam 35-38. 2019.

By |

(35-38. hét, 2019. augusztus-szeptember VKDSZ) Nyári lapszám 3.

 

Eredmény az Alföldvíz Szakszervezet küzdelmében: A még 2018. decemberében megkezdett bértárgyalások most hoztak eredményt. Igaz közben tartottak aláírás-gyűjtést, szerveztek több demonstrációt, írtak levelet a Miniszterelnöknek, tárgyaltak polgármesterekkel, államtitkárral, megkeresték a LIGA-t, a VKDSZ-t a segítség érdekében, de nem adták fel. A témáról többször tudósítottunk. Az önkormányzati tulajdonú szolgáltatók bérrendezésével kapcsolatosan a HH 5-6, 7-8, 9-10, 21-22 és a 27-30 számokban, míg az Alföldvíz Szakszervezet küzdelméről a 15-16, 23-24, 25-26 és 31-34-es kiadványokban foglalkoztunk.

 

A két akció-sorozat több ponton találkozott. Az első aláírásgyűjtés után a főtulajdonos, Békéscsaba alpolgármesterével, Hanó Miklóssal tárgyaltak. Aztán személyesen egyeztettek a társaság vezérigazgatójával az Alföldvíz Szakszervezet és a VKDSZ részvételével. Ezt követően Hanó Miklós eljuttatta igényüket Varga Mihály Pénzügyminiszterhez, majd államtitkári szinten tárgyalásokat kezdetek a Miniszterelnöki Hivatalban.

 

Közvetlen előzményként elmondható, hogy Békéscsabán, a cég Közgyűlése alatt nyilvános demonstrációt tartottak a VKDSZ Elnöke, és Alelnöke részvételével, felszólalásuk mellett. A demonstráció folytatásaként az Igazgatóságának Elnökével és térségi polgármesterekkel tárgyaltak. Ígéretként elhangzott, hogy van önkormányzati pénzügyi támogatási szándék és sürgetik a bérmegállapodás mihamarabbi megkötését.

 

  1. 09. 05-én a VKDSZ tárgyaló delegációja (VKDSZ elnök, Alföldvíz Szakszervezet titkár) egyeztetett Békéscsaba Megyei Jogú Város vezetőivel, mely bíztató és előremutató volt.  Szarvas Péter polgármester úgy nyilatkozott, hogy az elhangzottak alapján át kel gondolnia az Önkormányzatnak, hogy milyen tulajdonosi döntést hoz az Alföldvíz Zrt-t érintő foglalkoztatást és üzembiztonságot érintő körülmények megnyugtató megoldása érdekében.

 

Végül szeptembertől érvényes, az alacsony jövedelműeket kiemelten támogató bérajánlást kaptak. Nem azt, amit a szakszervezet szeretett volna, de azt sem, hogy a cég nehéz helyzetére tekintettel ne lenne az idén béremelés.  Feltételül kapták azonban, hogy ez év november végéig, azaz a 2020-évi juttatásokról szóló tárgyalás megkezdéséig, demonstratív érdekérvényesítő tevékenységet nem végeznek (sztrájk, demonstráció, nyílt levél stb.). Az érintett 1200 munkavállaló és családjaik érdekében a kényszerű kompromisszumot elfogadták, a bérmegállapodást megkötötték. Emellett azonban az ALFÖLDVÍZ Szakszervezet fontolgatja, hogy erre az időszakra kéri tagságának felfüggesztését a VKDSZ-től.

 

Kapcsolatkeresés: A VKDSZ írásos megkereséssel fordult a Miniszterelnökhöz az önkormányzati társaságok munkavállalóinak bérezése témájában, melyet illetékességből átadtak a Belügyminisztériumba. Ez és a korábbi levelek (lásd fentebb) alapján tárgyalások kezdődtek az Innovációs és Technológiai Minisztérium, valamint a nemzeti vagyon kezeléséért felelős miniszterhelyettes bevonásával. A tárgyalások középpontjában az önkormányzati cégek munkavállalóinak bértámogatási rendszerének állami szintű kiterjesztése állt, de kiemelt és megkülönböztetett volt az Alföldvíz Zrt. helyzetének értelmezése, kezelése is. Ezt követően személyes egyeztetés is történt Weingartner Balázs államtitkárral, a VKDSZ elnökével és az Alföldvíz 3 tisztségviselőjével, mely eredménnyel kecsegtetett.

 

Miután többek mellett az Innovációs és Technológiai Minisztériumban (ITM) is személyi változások történtek, a már megkezdett ágazati egyeztetések jövője bizonytalanná vált.

 

A folytatás érdekében a VKDSZ írásban kezdeményezte Palkovics László Innovációs és Technológiai miniszternél, valamint Bártfai-Mager Andrea Nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszternél a tárgyalások folytatását. Mint ismeretes (HH 31-34. 2019) az ITM Államtitkársága vezetésével, a VKDSZ bevonásával elkezdődött egy párbeszéd, mely keretében egy rövid távon anyagi segítséget jelentő továbbá hosszú távú működési feltételeket biztosító szakmai előterjesztés elkészítésében véleményezőként részt vehet.  A szakmai konzultációban történő partnerség lehetőséget ad arra, hogy az ágazatban dolgozó 20 000 munkavállaló valós igényeit, problémáit, munkakörülményeit, a munkáltatók fenntartható foglalkoztatási nehézségeit gyakorló szakemberként érdemben meg lehessen fogalmazni.

 

Folytatódó tárgyalások: ITM-ben történt személyi változást követően, szeptember 19-én a VKDSZ elnöke az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára meghívására egyeztetésen vett részt dr. Boros Anita államtitkár asszonnyal. A korábban (HH 31.-34. 2019.) megkezdett tárgyalások a Minisztériumban történt személyi változások miatt bizonytalanná váltak, ezért kiemelt jelentőségű az ismételt gyors kapcsolatfelvétel. Az egyeztetésen megerősítették, hogy továbbra is igényt tartanak a munkavállalói véleményekre, folytatják az ágazatra vonatkozó rövid-, és hosszútávú stratégia kidolgozását a VKDSZ véleményezése mellett. Sőt a VKDSZ fórumain az államtitkár asszony látogatására is sor kerülhet. Javasolt továbbá egy október-november hónapban szakszervezeti szervezésben megvalósuló országos konferencia összehívása is valamennyi érdekelt szereplő – munkáltató, munkavállaló, kormányzat – bevonásával.

 

A témában gyors egymásutánban lesznek további államtitkári, miniszteri egyeztetések, melyek egy miniszterelnöki egyeztetést készítenek elő. A konzultáción felmerült, hogy az Alföldvíz Zrt-t érintő tulajdonosi egyeztetést követően Békéscsaba Megyei Jogú Városi Önkormányzatának Polgármestere a jövő héten tárgyalásokat kezd az Alföldvíz Zrt. működőképességét jelentő tulajdonosi intézkedések és döntések előkészítéséről.

 

Legsürgetőbb feladatként fogalmazódott meg az önhibájukon kívül nehéz helyzetbe került önkormányzati társaságok, eredeti elképzelések szerint tervezett soron kívüli kisegítése.

 

MAVÍZ Szerelőverseny: Vízcsőhálózati szerelőknek szeptember 6-én ismeretfelújító szakmai tréninget tartott az „Üvegház”-2001. Szolgáltató Betéti Társaság. A tréning célja volt felkészíteni a szakembereket a Magyar Víziközmű Szövetség Országos Víziközmű Szerelőversenyére. A programon  részt vett csapatok  – ugyanúgy mint a korábbi években  – idén is szép eredményeket  értek el.  Az egyik részt vevő csapat második helyezett lett, s mindössze néhány pont választotta el a győzelemtől   A felkészítő az idei évben is a VKDSZ támogatásával valósult meg.

 

Nyugdíjas Bizottság: Lázbércen tartotta két és fél napos találkozóját a VKDSZ Nyugdíjas bizottsága. A szakmai programok során meglátogatták Lázbércen és Szilvásváradon a Zenon membránszűrési technológiáját.   A jó hangulatú rendezvényen a VKDSZ elnöke és alelnöke is részt vett. A velük folytatott kötetlen beszélgetés során beszéltek a VKDSZ helyzetéről, az elmúlt időszak történéseiről és a VKDSZ jövőbeli kilátásairól.

 

LIGA elnökségi: Szeptember 17.-én tartotta soros ülését a LIGA elnöksége. Ebben tájékoztatást tartottak az újonnan felvett szakszervezetekről, egy Balatonakali telek értékesítéséről, majd aktuális kérdésekkel folytatták. Dr. Mészáros Melinda tájékoztatta az Elnökséget a különböző minisztériumokban lezajlott személycserékről, amelyek a LIGA Szakszervezetek és a tagszervezetei munkáját is érintik valamint beszámolt a CEYTUN berlini tanácskozásáról is. Buzásné Putz Erzsébet az autóipari vállalatoknál elkezdődött kapacitáscsökkentésekről és a különböző munkaerőpiaci stratégiákról adott tájékoztatást. Fürjes-GáborJózsef tájékoztatta az Elnökséget a víziközmű ágazatban megkezdődött konzultációról. Czövek János pedig tájékoztatta az Elnökséget az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT)  és a Keresztény Orvosok Magyarországi Társasága (KOMT ) munkájáról.

 

Dr. Trembulyák Péter szervezési koordinátor tájékoztatta az Elnökséget a LIGA Tagkártya, a MOL partnerkártya, valamint az üdülési lehetőségek tekintetében az aktuális kérdésekről.

 

Dr. Huiber Tibor jelezte, hogy a GINOP-pályázat finanszírozása megakadt, amely a szervezetet nehéz pénzügyi helyzetbe hozta.

 

Bükfürdői fejlesztések: A Büki Gyógyfürdő Zrt. és Bük Város Önkormányzata közös közleményben adta hírül, hogy a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) támogató okiratot küldött egy 15 millió forintos támogatás elnyerésével kapcsolatosan, amellyel a Bükfürdő Thermal & Spa, valamint a fürdő környékének fejlesztését készítik elő. A támogatás az előzetes megvalósíthatósági tanulmány és az építészeti koncepciótervek kidolgozását szolgálja, amely a fürdő tavaly elfogadott középtávú fejlesztési tervére épül. A cél az, hogy a fürdő- és szállásszolgáltatások terén is az ausztriai színvonalhoz zárkózzék fel a város és a gyógyfürdő is.

 

koncepcióterveket az engedélyezési tervdokumentáció követi, amellyel akár 6 milliárdos fejlesztési csomagra is pályázhatnak majd. Ez lehetne Bükfürdő legnagyobb fejlesztése.

 

VKDSZ elnökségi: Szeptember 19.-én az Elnökség is ülésezett. Napirend előtt az Alföldvíznél kialakult helyzetet elemezték. Vitatták az elért béremelés értékét és a további demonstrációk átmeneti tiltását. Értékelték az Alföldvíz Szakszervezet képviselői a VKDSZ támogatását, tevékenységét. Harcosabb támogatást vártak. Szóba került esetleges újabb VKDSZ szervezésében tartandó demonstráció is, de az Elnökség tagjai vitatták annak időszerűségét.

 

A napirendek között a lemondás miatt megüresedett elnökségi tag választása, a VKDSZ megalakulásának 30. éves évfordulójára tervezett választmányi értekezlet helyszíne, költségei, programja szerepelt. Kiemelt napirend volt a területi munka, a kevésbé aktív szervezetek és a még VKDSZ-hez nem csatlakozott szervezetekkel történő kapcsolattartás, munka. Tájékoztató hangzott el az ágazat minisztériumi szintű stratégia egyeztetéseinek helyzetéről.

 

Tájékoztatót kaptak az Alapszabály tervezett módosításának elveiről, céljairól, valamint a Székház hasznosításának helyzetéről.  Elfogadták továbbá az Elnökség ügyrendjének aktualizálását.

 

LIGA Akadémia: A LIGA Akadémia Alapítvány tréninget szervez: Asszertív kommunikáció workshop témában, 2019. október 28. 10-13 óráig a LIGA Szakszervezetek székházában ( 1112 Budapest Sasadi út 170.) illetve Visszajelzés workshop témában 2019. október 29. 10-13 óráig ugyanott. A jelentkezéseket kérjük 2019. október 10. napjáig az info@liganet.hu e-mail címre eljuttatni. Szervezetenként egy fő részvételét tudják biztosítani. Az egyes tréningek maximális létszáma 15 fő, a jelentkezéseket beérkezési sorrendben fogadják, és minden résztvevőnek visszaigazolást küldenek a jelentkezés elfogadásáról.

 

Székház hasznosítás: A VKDSZ Székház lehetőségeinek maximális kihasználásával november 1-től ismét „telt házzal” üzemel az épület. A Bizalom Nyugdíjpénztár, a Vízfolyam Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezet, a VKDSZ Oktatási és Szociális Alapítványa, a Magyar Fürdőszövetség és maga a Szakszervezeti Szövetség mellett egy mérnöki – és egy ügyvédi iroda működik majd itt. A bevételek a VKDSZ működését segítik.

 

Továbbra is kérjük a tagszervezeteket, hogy programjaikról, szervezeti változásaikról értesítsék a Heti hírfolyamot, hogy élményeiket, eredményeiket megoszthassuk a VKDSZ tagságával!

 

 

Ádám Róbert János

ügyvezető

06-30/6401463

adamrobert@vkdszsz.hu

Read more »

„Azonos munkáért piaci béreket” a vízügyi közszolgáltatásban

By |

Az elmúlt években több szakmai tanulmány támasztotta alá, hogy  rövid időn belül a hazai víziközmű szolgáltatás üzemeltetési nehézségei, a szakmán belül  ismert  műszaki és pénzügyi nehézségek  miatt megoldhatatlan problémát   jelentenek az üzemeltető szervezetek számára.

 

Külső források bevonása nélkül a forráshiányos  üzemeltetés, napi szintű problémákat okoz több víziközmű társaság esetében, miután az ágazat felélte minden tartalékát.

Kurdi Viktor a Magyar Víziközmű Szövetség Elnöke által megfogalmazott válságos helyzet, emiatt kialakuló nehezebb munkakörülmények, leginkább a szakképzett munkavállalók körében jellemző munkaerőhiány, az ipari átlagkeresetektől elmaradó bérek rendezése, a munkaerő elvándorlás,  valós  veszélyt jelent az ágazat további működőképessége szempontjából.

A nyilatkozatban megfogalmazott vélemények  megalapozottsága, tényszerűsége nem vitatható,  ezek  egyértelműsítése és  megoldása a VKDSZ érdekkörébe is tartozik. A VKDSZ  az ágazatot érintő  szakmai és foglalkoztatási nehézségek megoldásában teljes körűen együttműködik és támogatásáról biztosítja  a Szakmai Szövetséget. Az Innovációs és Technológiai Minisztériummal megkezdett államtitkári egyeztetések sikerében bízva mindent megtesz annak érdekében, hogy az elképzelések szerint, megalkotásra kerülő  rövid és hosszú távú stratégia kidolgozása a legrövidebb időn belül elkészüljön az ágazat fenntartható működőképessége érdekében.

 

A Vízügyi Közszolgáltatási Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége a Független Szakszervezetek Demokratikus Liga támogatásával  az elmúlt években  központi feladatának tekintette,  és folyamatos  kezdeményezéseket tett a munkavállalók alacsony átlagkeresete miatt kialakuló fenntartható foglalkoztatási nehézségek megoldására.

Az ágazatban kialakuló bérek, keresetek valóban  nem versenyképesek, az emiatt kialakuló  meglévő munkaerőhiány alapvetően a szakképzett dolgozók körében jelentkezik. Az ágazatban működő valamennyi gazdasági társaság esetében a  legnagyobb gond, hogy a munkaerőpiacról a jelenlegi bérezési  kondíciók mellett képzett munkaerőt alkalmazzon.

 

A víziközmű szolgáltatásban  a munkavállalók alacsony átlagkeresete miatt, a foglalkoztatás egyre kevésbé lehetséges.

Jelentős előrelépés volt ezen a területen a 3 éves bérmegállapodás, a többségi állami tulajdonú gazdasági társaságok munkavállalói számára biztosított bérfelzárkóztatás, és a bértorlódás eredményeként előálló kompenzációs költségtérítés.

A kedvező Kormányzati intézkedések azonban nem érintették a víziközmű szolgáltatásban jelentős létszámú és szintén közösségi tulajdonban lévő önkormányzati társaságok munkavállalóit.

Az indokolt  bérkompenzáció a gazdasági lehetőségek függvényében vagy lezajlott valamilyen mértékben, vagy elmaradt, mivel sok esetben erre költségfedezetet  sem az érintett gazdasági társaságok sem pedig a tulajdonos önkormányzatok  nem tudtak biztosítani. A kedvező kormányzati intézkedések ellenére, az azonos feladatot ellátó üzemeltető szervezetek és munkavállalók között jelentős feszültség alakult ki az önkormányzati bérintézkedések elmaradásának hatására.

 

Az alapellátás a tulajdonosi hovatartozástól függetlenül ugyanazt a kötelezettséget és szakmai felkészültséget igényli valamennyi üzemeltetőtől és munkavállalótól. Szövetségünk elismeri és támogatja az önhibájukon kívül kedvezőtlenebb feltételek között működő társaságok bértámogatási igényét. Számunkra a megoldás a fontos, egyetértünk akár az állami támogatások kiterjesztésével, akár az önkormányzatok, mint tulajdonosok támogató beavatkozásával.

 

A jövőre vonatkozó bértárgyalások során a VKDSZ a LIGA  támogatásával el  kívánja érni, hogy az ágazat egészére vonatkozóan olyan intézkedések szülessenek, amelyek szakmai alapon a tulajdonosok közreműködésével, egységes támogatásokat biztosítsanak fenntartható foglalkoztatást jelentő munkabérek felzárkóztatásához.  

 

A szakszervezeti álláspont szerint  a bérfelzárkóztatási intézkedéseket ütemezett módon, évekre tervezhetően lehet megvalósítani. A munkaerő megtartása szempontjából leginkább meghatározó bérek, átlagkeresetek akkor lesznek kedvező hatással a foglalkoztatásra, ha első ütemben a bérek az ipari átlagkeresetek szintjére kerülnek, 5 év távlatában  legalább elérik az ágazat legmagasabb átlagkereseti szintjét.

 

„Azonos munkáért piaci bér…” nem oldja meg a víziközmű szektor  műszaki problémáit, azok még egy jó ideig megnehezítik a munkakörülményeket, de azáltal, hogy a munkavállalók meg lesznek elégedve a munkabérükkel, vállalják az átmeneti nehézségeket és a kihívásokat.  Ez mindennél fontosabb és mindennek a feltétele.

 

A Vízügyi Közszolgáltatási Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége országosan is reprezentatív szakszervezet, valamennyi az ágazatban dolgozó munkavállaló érdekét egységes elvek alapján kívánja képviselni.

 

Törekvéseit a LIGA Szakszervezetek, mint konföderáció  a legmagasabb szintű tárgyalások során is felvállalja, kiáll a víziközmű ágazat problémáinak megoldásában, az alapellátás hosszú távú és biztonságos   működése érdekében, amely minden nehézség ellenére hazánkban európai színvonalú.

 

 

 

VKDSZ                                                                                            LIGA Szakszervezetek

Read more »