Archive For 2019-05-08

17-18. hét, 2019. április-május, VKDSZ

By |

Magyar Fürdőszövetség:  A Magyar Fürdőszövetség összeállította tagszervezetei adatai alapján a 2017-2018. évi teljesítményre vonatkozó Trendriportot. A Trendriport szerint a  fürdőüzemeltető társaságok értékesítésének nettó árbevétele 2017-ről 2018-ra 9,1%-kal, ezen belül a fürdőszolgáltatás nettó árbevétele 7,5%-kal emelkedett. A magyar fürdők egyre komplexebb szolgáltatással várják a látogatókat, s látható, hogy jelentős bevétel-növekedést azok a fürdők tudtak elérni, amelyek új szolgáltatásokat vezettek be.
A gyógyszolgáltatásból származó nettó árbevétel emellett 0,4%-kal csökkent. A fürdőszolgáltatások átlagárai a KSH adatai alapján növekedést mutatnak. Folytatódott az a tendencia, hogy a nyugati országrész átlagárai jelentősen magasabbak a keleti országrész átlagáraihoz képest.

 

A fürdőszolgáltatás látogatószáma a vizsgált időszakban 2,2%-ot emelkedett úgy, hogy közben 2018-ban a fürdőkben foglalkoztatottak száma átlagosan 3,5%-kal csökkent az előző évhez képest. A hazai fürdőkben folyamatossá vált a munkaerőhiány, a munkaerőpiac béremeléseivel a legtöbb fürdő nehezen tud lépést tartani.

 

(A teljes Trendriport az alábbi linken tölthető le: https://www.furdoszovetseg.hu/wp-content/uploads/2019/04/furdok-trendriport-2018-evrol.pdf . )

 

Elnökségi ülés: Megtartotta soros elnökségi ülését a VKDSZ. A legjelentősebb téma a Fővárosi Vízművek Munkahelyi Szakszervezetének kiválási szándékáról tartott megbeszélés volt. A helyi szervezet fő problémája a VKDSZ gazdálkodásával volt, bár elismerték, hogy nincs felelőtlen költekezés, csak kevés a bevétel. Téma volt még a 2019. évi munkaterv, melyben hangsúlyos szerepet kap a képzés és a helyi szervezeteknél tartott kihelyezett ülések szervezése.

 

A LIGA Szakszervezetek minimálbérhez kötött tagdíja emelkedett, mely fokozza a VKDSZ anyagi terheit. A Székház hasznosításában is új megoldásokat tárgyaltak meg a bérlők igényeinek megváltozása miatt. Döntöttek arról is, hogy a 30 éves évfordulós rendezvényt az évzáró értekezlettel együttesen rendezik meg költségcsökkentési céllal. Egyebek napirendben az ifjúsági találkozók eddigi tapasztalatai, a tagtoborzás és a kihelyezett ülések tartása volt még téma.

 

KVKF ülés:  2019. április 26-án tartotta meg a KVKF (Közszolgáltató Vállalkozások Konzultációs Fóruma) ülését. A három oldalú egyeztetésen részt vettek az ágazati szakszervezetek, a konföderációk, munkáltatói oldal képviseletében pedig a STRATOSZ. Kormány oldalról dr. Fónagy János és Cseresnyés Péter államtitkárok, továbbá a Pénzügyminisztérium képviselője vett részt. A VKDSZ-t Fürjes-Gábor József Elnök és György Attila alelnök képviselte. Az ülés napirendi pontjai voltak: a hároméves bérmegállapodás végrehajtásának értékelése és a 2019. évet érintő aktuális foglalkoztatási és jövedelmi kérdések megtárgyalása.

 

A hároméves, állami bérmegállapodást valamennyien eredményesnek értékelték, ugyanakkor mindenki által megfogalmazódott, hogy a 3. lépcsős 5 %-os keresetfejlesztés kevésnek bizonyult az időközben megkötésre kerülő 8 %-os minimálbér és garantált bérminimum emelés hatása miatt. Többen kezdeményezték, hogy még ebben az évben legyen lehetőség további keresetfejlesztésekre. A fenntartható foglalkoztatás, a szakképzett munkavállalók megtartása minden területen akut problémát jelent.

 

A vizes ágazat részéről a VKDSZ elnök elmondta, hogy a szektor sajátos helyzetben van, az eltérő tulajdonosi szerkezetből adódó problémák miatt. Amennyiben a Kormány gondolkodik további hosszabb távú megállapodásban, a víziközmű szektor esetében az önkormányzati tulajdonban működő társaságok, illetve az ott foglalkoztatott munkavállalókra is ki kell terjeszteni az állami bérmegállapodás hatályát.

 

A Kormány oldal részéről konklúzióként fogalmazódott meg, hogy eredményes és indokolt volt a 3 éves megállapodás. 2019. évre a béregyeztetéseket tovább kell folytatni, munkahelyi szinten a szakszervezetek és a munkáltatók igyekezzenek hatékonysági intézkedésekkel együtt járó javaslatokat megfogalmazni.

 

Ezzel egyidőben induljon el egy közös gondolkodás a KVKF-ben egy újabb 3 éves megállapodás lehetőségéről, amely 2020-tól léphetne életbe. A Kormány elképzelései szerint nem egységes elvekre épülő, hanem egyes ágazatok között differenciált keresetfejlesztések megvalósítását célozza meg.

 

A Kormány oldal összefoglalójában elhangzott, hogy nem zárható ki, hogy a következő időszakban állami bértámogatásban részesüljenek a más tulajdonosi keretek között működő társaságok munkavállalói is. A VKDSZ fontosnak tarja képviselni ezt a lehetőséget a fürdős ágazat munkavállalói esetében is, az ismert OEP támogatások és a foglalkoztatásban jelentkező kereseti problémák miatt.

 

Kérjük, hogy adója 1 %-ával támogassa a VKDSZ Oktatási és Szociális Alapítványát!

Adószám: 18036400-1-42

Köszönettel:

az Alapítvány Kuratóriuma 

 

Továbbra is kérjük a tagszervezeteket, hogy programjaikról, szervezeti változásaikról értesítsék a Heti hírfolyamot, hogy élményeiket, eredményeiket megoszthassuk a VKDSZ tagságával!

 

Ádám Róbert János

ügyvezető

06-30/6401463

Read more »