LIGA Elnökségi: Január14-én tartotta évi első ülését a LIGA Szakszervezetek Elnöksége. Határozatot fogadtak el arról, hogy csatlakoznak az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, a Magyar Szakszervezeti Szövetség és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma által alakított Országos Sztrájkelőkészítő és Demonstrációszervező Bizottsághoz, Doszpolyné dr. Mészáros Melindát és dr. Szilágyi Józsefet delegálták. Döntöttek arról is, hogy február 14.-re összehívják a LIGA Tanács ülését, amelyen a személyi kérdések (megüresedett vezetői helyek betöltése) és aktuális érdekvédelmi témák lesznek napirenden. Döntöttek az Európai Szakszervezeti Szövetség tisztújító kongresszusán megválasztandó vezetőkről is.
Demonstrációszervező Bizottság követelések: A Munka törvénykönyve átfogó felülvizsgálata, különös tekintettel a rendkívüli munkaidő és a munkaidő keret szabályozására és a munkavállalókra nézve kedvező módosítása.
A sztrájkjog újra szabályozása, a szociális párbeszéd munkavállalói érdekeket is tükröző érdemi megállapodásokra törekvő működtetése.
Tisztességes munkáért tisztességes béreket a béregyenlőtlenségek mérséklésére is figyelemmel, a béren kívüli juttatásokra vonatkozó kedvező szabályok visszaállítása, a közszféra bérhelyzetének rendezése, különös tekintettel a Kjt. illetménytáblájának rendezésére és a diplomás bérminimum bevezetésére.
Egy rugalmasabb nyugdíjba vonulási rendszer kidolgozása, a korengedményes, illetve a korkedvezményes nyugdíjak korszerűbb formában történő visszaállítása, a megváltozott munkaképességű dolgozók támogatása.
Közszolgáltató Vállalkozások Konzultációs Fórumának (KVKF): 2018. február 12-én új testülettel bővült a nemzeti szintű munkaügyi kapcsolatok rendszere, tizenhat szervezet (szakmai szövetségek, érdekképviseletek, minisztériumok) hozta létre a Közszolgáltató Vállalkozások Konzultációs Fórumát.
Január 16-án ülésezett a KVKF munkavállalói és munkáltatói oldala, ahol a szociális partnerek vállalták, hogy közösen kezdeményezik a kormányzatnál és a tulajdonosoknál a formális bértárgyalások megkezdését.
A 2017-ben létrejött hároméves bérmegállapodás 2019-re legalább 5 százalékos átlagos bérnövekedést irányzott elő, ami a kialakult munkaerőhiány miatt kevésnek bizonyult.
A KVKF munkavállalói oldala egyetért abban, hogy ennek mértékét növelni szükséges a fluktuáció és a szakemberhiány kialakulásának megelőzése, a szakképzett munkaerő megtartása és jövőbeni biztosítása, valamint a munkakörök közötti bérfeszültségek kezelése érdekében.
VKDSZ kiegészítés a KVKF-hez: A konzultáción Fürjes-Gábor József VKDSZ elnök és Bende Flóra az Alföldvíz Zrt. Szakszervezet elnöke vett részt.
Kifejtették, hogy a víziközmű szektorban egyes többségében önkormányzati közösségi tulajdonban lévő társaságoknál probléma a kötelező bérfejlesztések és szükséges bérkompenzációs költségek kigazdálkodása. Kérték ezért mindkét oldal képviselőit, hogy támogassák a víziközmű szektort abban, hogy kaphassanak állami támogatást a bérkompenzációra a rászoruló önkormányzati társaságok is.
Indokolt esetben a MaVíz, illetve a Fürdő Szövetség és a Regionális Vállalatok Munkáltatói Szövetsége is kerüljön meghívásra, és velük is történjenek meg a szükséges munkáltatói egyeztetések.
A részünkről a továbbiakban megfogalmazott javaslatként, hogy egy közös nyilatkozatban, vagy akár három oldalú megállapodásban rögzíteni kellene, hogy az érintett állami társaságok esetében a túlmunka szabályozásban a kollektív szerződés megállapodásai legyenek az irányadók.
EPSU képzés: Az Európai Közszolgáltatási Szakszervezetek Szövetsége (EPSU) képzést tartott a tagtoborzás témájában. Adam Rogalewski és Richard Pond sok egyéb téma mellett a kampány szervezéséről, céljairól, eszközeiről, a kilépések, belépések okairól beszélt. A résztvevő szakszervezetek (KKDSZ, BDDSZ, HVDSZ2000, VKDSZ, EVDSZ) képviselői csoportmunkával, interaktívan gyakorolhatták konkrét, saját problémáik, tapasztalataik alapján hogyan is lehet a tagságot növelni, s ezzel a szakszervezet erejét is növelni.
VKDSZ Elnökségi ülés: A március 26-án esedékes tisztújító Országos Választmányi ülésre készülve, az elnökség megvitatta az elmúlt 5 éves ciklus beszámolóját és a következő ciklusra tervezett stratégiát. Az anyag kritikai észrevételeket sem mellőzve foglalta össze a történéseket, a szakszervezeti munkát befolyásoló törvényi változásokat, a gazdasági környezet változását és a sikereket, illetve kudarcokat. A tapasztalatokból kiindulva tartalmazza a javasolható tevékenységeket is, melyek pozitív irányba befolyásolhatják a jövő VKDSZ-ét.
Továbbra is kérjük a tagszervezeteket, hogy programjaikról, szervezeti változásaikról értesítsék a Heti hírfolyamot, hogy élményeiket, eredményeiket megoszthassuk a VKDSZ tagságával!
Ádám Róbert János
ügyvezető
06-30/6401463